• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(58)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Drewno

    ponad rok temu  01.03.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 18 minut

    Strona 6 z 10

    Linie lakiernicze

    W niniejszej części artykułu omówiono wybrane zagadnienia dotyczące: aplikacji farb proszkowych, ich upłynniania i utwardzania w ramach przemysłowego ciągu przeznaczonego do malowania proszkowego. Farby proszkowe nakłada się na powierzchnie płyt MDF stosując technikę natrysku elektrostatycznego [1,3,11]. Większość przemysłowych lakierni proszkowych stosuje linie z pionowym ustawieniem malowanego elementu, co umożliwia dotarcie proszku do wszystkich powierzchni tego elementu. Aplikacja farby proszkowej jest prowadzona w kabinie natryskowej przy użyciu pistoletów do natrysku elektrostatycznego i jest sprzężona z układem odzyskiwania tych cząstek proszku, które nie dotarły do malowanych powierzchni. Dzięki możliwości sterowania polem elektrostatycznym w kabinach natryskowych, można kierować strumieniem proszku, regulować jego gęstość, kształt i szybkość nakładania cząstek farby na malowane powierzchnie płyty MDF, co pozwala uzyskać stałą grubość powłoki lakierowej na szerokich i wąskich powierzchniach wykończanego elementu płytowego, nawet pomimo występowania zróżnicowanego przewodnictwa elektrycznego tych powierzchni [8]. Ładunek elektryczny może być doprowadzony do cząstek farby proszkowej:

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    - w sposób jonowy, poprzez wyładowanie koronowe,

    - wykorzystując zjawisko elektryzowania cząstek farby przez wzajemne ich tarcie, tzn. zjawisko elektrokinetyczne, prowadzone w specjalnym kanale przepływowym lub w złożu fluidalnym - tzw. metoda Tribo,

    - poprzez indukcyjne ładowanie cząstek farby - stosuje się dla cząstek o elektrycznej rezystancji powierzchni z przedziału 1010 - 1011 Ω,

    - poprzez wbudowanie do cząstki proszku spolaryzowanego polimeru, co powoduje powstanie quasi-stałego spolaryzowanego ładunku w masie cząstki.

    Wybór metody elektrycznego ładowania cząstek proszku zależy od: wymaganej grubości powłoki proszkowej, rozmiaru i kształtu malowanego elementu oraz rodzaju farby proszkowej. Na przykład, jeżeli malowane elementy posiadają skomplikowane kształty i wymagana jest większa grubość powłoki proszkowej na tych elementach, to korzystną metodą nadawania ładunku elektrycznego cząstkom farby proszkowej jest metoda Tribo. W rezultacie ich aplikacji natryskiem elektrostatycznym cząstki farby proszkowej zostają osadzone na powierzchni uziemionej płyty MDF. Cząstki farby przylegają tak długo do powierzchni płyty aż nastąpi ich rozładowanie. W tym czasie następuje przetransportowanie malowanego elementu z naniesionym proszkiem do pieca wyposażonego w promienniki podczerwieni (IR).

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...