• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(118)/2019

    Aktualności i przegląd rynku

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  30.04.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Kabina, pistolety proszkowe i centrum podawania proszku tworzą zintegrowany system zmiany koloru, który umożliwia osiem w pełni zautomatyzowanych, niezwykle szybkich i wolnych od zanieczyszczeń zmian kolorów.

    Kabina, pistolety proszkowe i centrum podawania proszku tworzą zintegrowany system zmiany koloru, który umożliwia osiem w pełni zautomatyzowanych, niezwykle szybkich i wolnych od zanieczyszczeń zmian kolorów.

    Strona 2 z 4

    Rozmiar elementów do pokrycia i wynikające z tego wymagania wymiarowe dla systemu malowania proszkowego szybko dały do ​​zrozumienia, że ​​projekt ten będzie wymagał znacznych inwestycji i budowy dwóch zupełnie nowych hal produkcyjnych. 
    Planując i konfigurując technologię powlekania, Kaysser skorzystał z bogatego doświadczenia CS Oberflächentechnik, firmy, która już wcześniej uczestniczyła w tworzeniu kilku głównych linii do malowania proszkowego.
    Pierwsza nowa hala produkcyjna została ukończona pod koniec 2018 r. Druga faza budowy, której zakończenie planowane jest do końca 2020 r., nadal trwa. W pierwszej hali o powierzchni 2800 m² znajduje się linia do malowania proszkowego, która obsługuje elementy o wymiarach do 2,5 × 1,0 × 1,5 m i 350 kg na trawersie, w seriach i ośmiu zaplanowanych zmianach koloru dziennie. Przedmioty obrabiane przechodzą najpierw przez obszar obróbki wstępnej składający się z maksymalnie sześciu stref i zawierają liczne opcje buforowania i sortowania dla maksymalnej elastyczności w drodze do serca lakierni proszkowej, gdzie jest umieszczona nowoczesna kabina do powlekania firmy Nordson, zaprojektowana dla maksymalnej szybkości zmiany koloru i ekstremalnej czystości. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Oparty na kabinie ColorMax3 wariant został dostosowany do istniejących ograniczeń przestrzennych, dlatego w H.P. Kaysser zainstalowano 2,6-metrową skróconą kabinę z niższym dachem i oznaczono ją jako ColorMaxE (Engineered). Wysoka wytrzymałość, wyjątkowo gładkie powierzchnie elementów kabiny zapewniają minimalne przyleganie proszku przez cały czas, a doskonałe oświetlenie kabiny ułatwia wizualną kontrolę jakości. 
    Podczas pracy inteligentny system zarządzania przepływem powietrza zapewnia regularne impulsy sprężonego powietrza do przenoszenia nadmiaru proszku do centralnego systemu odzysku, który bez wysiłku przenosi go z powrotem do centrum podawania proszku. Zgodnie z tą samą zasadą system oczyszcza się podczas każdej zmiany koloru – prawie całkowicie automatycznie. Wewnątrz kabiny proszek jest nakładany przez osiem automatycznych pistoletów proszkowych Nordson Encore HD, które są przeznaczone zarówno do powlekania w technologii fazy gęstej, jak i do stosowania w wysoce zautomatyzowanych systemach produkcyjnych. 
    Kabiny Nordson ColorMax®, pistolety proszkowe Encore® HD i centrum podawania proszku Spectrum® HD tworzą zintegrowany system zmiany koloru, który umożliwia osiem w pełni zautomatyzowanych, niezwykle szybkich i wolnych od zanieczyszczeń zmian kolorów. Aby zapewnić, że wymagany kolor jest zawsze dostępny w odpowiednim czasie, centrum podawania proszku Nordson Spectrum HD dostarcza proszek ze świeżego źródła i z odzysku. Ze względu na wysoką wydajność transferu sprzętu do aplikacji Nordson, generowane jest tylko bardzo delikatne natryskiwanie. Nadmiar strumienia jest zasysany do podwójnego cyklonu, gdzie nadal użyteczny proszek jest zbierany w zbiorniku wyrównawczym i pompowany z powrotem do centrum podawania proszku za pomocą pompy transferowej HDLV. Ten odzyskany proszek jest następnie przesiewany przez sito ultradźwiękowe przed przejściem do głównego zbiornika, gdzie jest mieszany ze świeżą, gotową do użycia farbą.
    W firmie H.P. Kaysser bardzo zwraca się uwagę, ze względów ekonomicznych i ekologicznych, na wydajne odzyskiwanie proszku. Tylko minimalny procent nieużytecznych drobin proszku trafia do końcowego filtra, dzięki czemu jest to bardzo wydajny system aplikacji. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    W dłuższej perspektywie znacznie poprawionej jakości powłok będą towarzyszyć znaczne oszczędności materiałowe. Dla H.P. Kaysser oszczędności docelowe oszacowano na około 30 proc. Rzeczywiste oznaki znacznie zmniejszonego zużycia proszku są już widoczne, a jego dokładny zakres będzie ściśle monitorowany i dokumentowany.
    Detale o bardzo skomplikowanej geometrii lakierowane są w kabinie do malowania ręcznego.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...