• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(59)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.05.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 4

    - półprodukty wykonane z PP (rury, płyty)

    715lak_2.jpg

    - części zewnętrzne z PP-EPDM, niepoddane obróbce przygotowawczej, lakierowane typowym lakierem kryjącym, zdjęcie po lewej stronie bez przygotowania, po prawej gruntowane gruntem POLYSIL N1110

    - wyniki testu: bez gruntu POLYSIL - brak przyczepności; z gruntem POLYSIL badanie siatki nacięć wg EN ISO 2409 oraz test klimatyczny wg DIN 50017 wypadły pozytywnie.

    Zdjęcia: Stoz Oberflaechentechnik GmbH

    PP przetwarzany jest także w innych obszarach, np. w przemyśle meblarskim, w budownictwie itd. Coraz większą rolę w wyżej wymienionych obszarach odgrywa także EPP (pianka ze spienionego polipropylenu).

    Dotychczas PP można było bez przeszkód lakierować wyłącznie po dokonaniu obróbki przygotowawczej (np. przez opalanie, fluorowanie, przygotowanie metodą Corona itd.). Obróbka przygotowawcza prowadzi do powstawania znacznych kosztów, związana jest także z dużym nakładem w związku z kolejnymi etapami technologicznymi i koniecznością zastosowania dodatkowych urządzeń.

    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    Najprostszą i dlatego najbardziej rozpowszechnioną metodą obróbki przygotowawczej jest opalanie. Przy opalaniu dochodzi do utleniania powierzchni, co powoduje wystąpienie silnych oddziaływań i wiązań. Jednakże w przypadku tej metody silne nagrzanie, którego trudno uniknąć, może niekorzystnie zmieniać strukturę materiału. Ręczne opalanie związane jest z ryzykiem nierównomiernego przygotowania elementów a niekiedy nawet ich uszkodzenia. Opalanie za pomocą robotów jest bardziej równomierne i pewne, aczkolwiek przy złożonej geometrii części mogą powstać ubytki, których nie objął płomień. Alternatywne metody fluorowania i obróbki plazmowej są wydajniejsze niż opalanie, ale jednocześnie droższe.

    715lak_3.jpg

    Części PP bez obróbki przygotowawczej, pomalowane gruntem POLYSIL N1110 jako baza dla lakierów efektowych Dipprint Deko oraz srebrnego lakieru poddawanego obróbce laserowej.

    - Wyniki: test klimatyczny BMW 303.4b oraz badanie siatki nacięć wypadły pozytywnie.

    - Firma Merkt jest dostawcą w sektorze samochodowym - współpracującą z takimi klientami, jak: BMW, Bentley, DaimlerChrysler, Opel, Porsche, Rolls Royce, Seat, Skoda i Volkswagen

    Zdjęcia: Merkt GmbH &Co.KG

    Niezależnie od kosztownych instalacji potrzebnych do przeprowadzenia opisanej metody, koszt nałożenia powłoki rośnie na skutek wprowadzenie kolejnego etapu roboczego. Z kolei przy zlecaniu obróbki przygotowawczej podmiotom zewnętrznym dochodzą dodatkowo koszty transportu i logistyki. Dodatkowym problemem jest to, że osiągnięta tą metodą aktywacja powierzchni nie jest stabilna. Skutkiem tego jest ograniczona trwałość magazynowanych elementów.

    WYDANIE 3(59)/2009