• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(46)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Drewno

    ponad rok temu  01.03.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3

    Lakierowanie w technologii UV ma swoje ograniczenia

    Utwardzanie lakierów w technologii UV odbywa się na podstawie reakcji wolnorodnikowej, podczas której jest obecny tlen. Niestety, tlen jest niekorzystnym czynnikiem opóźniającym i osłabiającym tę reakcję. Ma to ostatecznie wpływ na obniżenie twardości lakieru. Ww. wypadku, dla uzyskania odpowiedniej twardości i jakości powłoki lakieru stosuje się różnego rodzaju inicjatory. Niestety, owe inicjatory wpływają z kolei na żółknięcie powłoki. Sposobem redukującym wpływ tlenu na jakość powłoki jest zwiększenie mocy promieniowania UV (zastosowanie większej liczby lamp).

    Przy tradycyjnej metodzie utwardzania lakieru na płaskich powierzchniach metodą UV (blaty stołów), dystans między lampą UV a utwardzaną powierzchnią wynosi maksymalnie 20-30 cm. Przy lakierowaniu i utwardzaniu przedmiotów trójwymiarowych (np. krzeseł) osiągnięcie tych parametrów byłoby bardzo trudne. Poza tym, promienie UV nie docierałyby do wszystkich części utwardzanych powierzchni, co sprawiałoby, iż lakier w niektórych miejscach pozostawałby nieutwardzony.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Technologia UVITEC pozwala na rozwiązanie wielu problemów.

    Uvitec wymaga zastosowania nowych innowacyjnych urządzeń do utwardzania. W metodzie UVITEC podczas nakładania lakieru względna wilgotność powietrza powinna przekraczać 45 proc.

    Przetryski lakieru odzyskiwane są za pomocą specjalnego systemu do recyklingu. Woda znajdująca się w lakierze zostaje odparowana w konwencjonalnym piecu suszarniczym. Natychmiast po wstępnym odparowaniu, utwardzany obiekt wędruje do komory UV, skonstruowanej ze specjalnego materiału i wypełnionej dwutlenkiem węgla, w której jednocześnie znajdują się lampy UV. Dwutlenek węgla jest stale wpompowywany do komory. Zużycie gazu wynosi 5-10 kg na godzinę. Ciepło wydzielane przez lampy UV powoduje zwiększone zużycie dwutlenku węgla. Dlatego też urządzenie zostało zaprojektowane w ten sposób, aby jak najwięcej ciepła wyprowadzić na zewnątrz komory UV. Lampy UV są umiejscowione w ten sposób, aby promieniowanie było jak najbardziej jednolite do utwardzanej powierzchni. Czas naświetlania obiektu promieniami UV wynosi 15-20 sekund. Obiekt przesuwa się i jednocześnie obraca się wokół własnej osi. Prędkość urządzenia UVITEC wynosi 3-5 metrów na minutę, zużycie energii przez lampy UV wynosi około 7 kW. Urządzenie jest łatwe do zainstalowania. Poziom tlenu oraz dwutlenku węgla wpompowywanego do komory jest kontrolowany automatycznie.

    Korzyści płynące z nowej technologii UVITEC

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...