• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(49)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.09.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3

    Zmiana koloru w instalacjach ciekłych wiąże się zwykle z przygotowaniem aplikatora do nowego koloru farby, co polega na wymyciu głowicy, przewodów zasilających oraz wymianie zbiornika. Przykładem może być elektrostatyczna głowica napylająca PPH308, w której zmiana koloru wymaga zużycia do jej przygotowania. ok. 5 litrów rozpuszczalnika.

    Zupełnie innym problemem jest zmiana koloru w instalacjach proszkowych, w których trzeba przygotować nie tylko aplikatory, ale również urządzenia współpracujące, w szczególności kabiny. Przy wielu kolorach często stosuje się kilka kabin pracujących równolegle, które włącza się do ruchu w zależności od potrzeb produkcyjnych. Najlepszym rozwiązaniem instalacji stosowanej do wielu kolorów jest takie stanowisko do malowania, które umożliwia łatwą, pewną i szybką zmianę kolorów.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Specyfika zmiany koloru w kabinie filtracyjnej oraz w kabinie cyklonowej

    Kabina filtracyjna

    Przy niewielkiej ilości kolorów (od 3 do 5) celowe wydaje się korzystanie z kabin filtracyjnych z wymiennym mobilnym blokiem filtracyjnym. Moc wentylatora w porównaniu z kabinami cyklonowymi jest tu dużo mniejsza, ponieważ spadek ciśnienia na filtrach wynosi do 400 Pa - dla porównania: spadek ciśnienia na cyklonie wynosi 1500-2500 Pa. Filtry proszkowe mogą być papierowe lub plastikowe antystatyzowane. Te drugie odznaczają się dobrą separacją, długą stabilnością mechaniczną, nie rozwarstwiają się pod wpływem impulsów regeneracyjnych. W rozwiązaniu takim integracja w jeden zespół podajnika farby proszkowej, przesiewacza i zespołu filtrującego jest prosta. Szczególną uwagę należy zwrócić na taką konstrukcję zespołu filtracyjnego, aby proszek nie gromadził się i nie zlegał na filtrach czy wewnątrz zespołu, był doprowadzany poprzez przesiewacz do podajnika i tam mieszany. Mimo że zmiana koloru w takiej kabinie polega na wymianie całego zespołu filtracyjnego, to ilość proszku buforowana przez cały układ filtracyjny powinna być jak najmniejsza, ponieważ najlepsze rezultaty malowania osiąga się wówczas, gdy w obiegu znajduje się mała ilość proszku. Połączenie zespołu filtracyjnego z komorą roboczą kabiny i z zespołem wentylacyjnym wykonywane przy użyciu siłowników pneumatycznych, co zwiększa szybkość jego wymiany.

    457052.jpg

    Fot. 1. Kabina z wymiennym zespołem filtracyjnym produkcji SPEAT

    Kabina cyklonowa

    W kabinie cyklonowej zmiana koloru wymaga wyczyszczenia urządzeń aplikacyjnych, przewodów proszkowych, połączeń wentylacyjnych, cyklonu, przesiewacza, komory roboczej oraz wymiany zasobnika farby proszkowej. (Rys. 1 przedstawia typowy obieg proszku w kabinie cyklonowej). W znanych instalacjach połączenie wentylacyjne do cyklonu wykonuje się z gładkich polerowanych kanałów wentylacyjnych, tak aby było to połączenie samoczyszczące. Samooczyszczeniu sprzyja duża prędkość powietrza w kanale, nie może ona jednak przekraczać 20m/s, ponieważ wywoływałoby to duże straty ciśnienia i wzrost mocy akustycznej. Pewnym problemem jest zawsze przejście kanału wentylacyjnego do kabiny, które powinno być tak ukształtowane, aby prędkość powietrza na całym jego przekroju była stała, zapobiegnie to lokalnemu osiadaniu proszku. Innym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie w tym węźle konstrukcyjnym przepływu turbulentnego, straty ciśnienia są wtedy większe, mamy jednak pewność, że nie będzie pozostałości farby. Jest to ważne, ponieważ nawet niewielka pozostałość farby proszkowej może popsuć zmianę koloru. Dobrym przykładem konstrukcji, która spełnia powyższe założenia jest kabina Easy Color i Easy Compact Color firmy Sames (zob. fot. 2).

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...