• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(46)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Drewno

    ponad rok temu  01.03.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Producent lakierów do okien do swojego ośrodka techniki powierzchniowej wybrał technologię i know-how firmy EISENMANN z miejscowości Böblingen w Niemczech.

    Inżynierowie tej specjalizującej się w wytwarzaniu kompletnych instalacji firmy zaprojektowali linię produkcyjną dostosowaną dokładnie do specyficznych potrzeb producenta lakierów. Jest to system z automatyczną strefą polewania i stanowiskiem do ręcznego lakierowania drewnianych okien, umożliwiający produkcję kontrolnych serii wyrobów i ich testowanie w warunkach dokładnie odpowiadających rzeczywistym. Zintegrowany z instalacją laboratoryjną proces suszenia może przebiegać według jednej z dwóch zasad – do wyboru: powietrza obiegowego lub technikę osuszania powietrza (przez pozbawienie powietrza wilgotności). Ta druga metoda pozwala na skrócenie etapu suszenia nawet do 15 minut.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Firma EISENMANN jest doświadczonym producentem linii lakierniczych do okien – zaprojektowała i zbudowała ich ponad 100. Efektywność i ekonomiczność przebiegających w nich procesów produkcyjnych polega na zastosowaniu takich innowacyjnych technologii, jak zintegrowany odzysk lakieru, zautomatyzowany przepływ materiału, nowoczesna modułowa budowa stref polewania, stanowiska i kabiny natryskowe z suchą filtracją oraz komputerowy system sterowania całą instalacją. Także stanowiska laboratoryjne zostały zaprojektowane według tych samych standardów przemysłowych. Przykładem niech będzie przenośnik typu Power&Free w pełni odpowiadający logistycznym potrzebom klienta oraz elastyczne powiązania poszczególnych modułów instalacji.

    Fot. q. Po procesie gruntowania przez polewanie: okno transportowane przez strefę ociekania.

    Przenośniki typu Power&Free bez problemu pokonują wszelkie wzniesienia i spadki na drodze transportowej. Przy wykorzystaniu tych przenośników także zmiana pomiędzy ciągłym i przerywanym trybem pracy jest niezwykle prosta. Transport wzdłużny do stref lakierowania i transport poprzeczny na odcinkach suszenia czy podawania/odbioru okien dopuszczają niemal dowolną ich konfigurację, co z kolei umożliwia oszczędność przestrzeni. Czy to kilkakrotne polewanie, ręczne zanurzanie czy lakierowanie nawierzchniowe – w zależności od potrzeb przebiegu wszystkich procesów – można oddzielnie programować lub łączyć je ze sobą.

    Pomimo wykorzystywania zjawiska elektrostatyki, lakierowanie okien lakierami wodnymi powiązane jest jednak ze zjawiskiem przetrysku (overspray), zależnym dodatkowo od geometrii lakierowanego elementu. Aby straty lakieru zredukować do minimum, firma EISENMANN opracowała specjalną procedurę umożliwiającą bezpośredni odzysk farby. Odzysk lakieru odbywa się z zastosowaniem ściany chłodzonej z teflonową powłoką. Ponieważ w technologii tej lakiernik ręcznie zgarnia nadmiar farby, doskonale sprawdza się ona przy aplikacji manualnej. Jeśli jednak wydajność linii jest wyższa, a kabiny natryskowe pracują w trybie automatycznym, inżynierowie z Böblingen radzą jednak korzystać z metody odzysku lakieru za pomocą walców Prolac. Pozwalają one odzyskać jeszcze więcej lakieru niż ściana chłodzona. Oba te systemy można dołączyć także do instalacji starszego typu.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...