Zjawisko korozji można definiować jako niezamierzone przekształcenie się materiału w wyniku reagowania z otaczającym środowiskiem. Pojęcie to może odnosić się do procesu lub uszkodzenia spowodowanego przez ten proces. Zgodnie z ogólną definicją, również inne materiały, niebędące metalami, jak np. ceramika, tworzywa sztuczne lub beton, mogą ulegać korozji, czyli korodować. Zagadnienie korozji metali traktuje się oddzielnie, wyodrębniając je spośród procesów niszczenia i rozkładu innych materiałów. Cechą charakterystyczną metali jest wysokie przewodnictwo elektryczne, dlatego ich korozja ma najczęściej charakter elektrochemiczny.
Straty spowodowane korozją metali wynikają z konieczności malowania antykorozyjnego lub zabezpieczenia za pomocą innych metod, kosztu wymiany skorodowanych urządzeń, które w innych warunkach mogłyby pracować dłużej oraz kosztu stosowania droższych materiałów konstrukcyjnych, zamiast stali węglowej. Ponadto przy obliczaniu strat korozyjnych należałoby także uwzględniać koszty pośrednie (wtórne) wynikające np. z przerw w produkcji spowodowanych awariami skorodowanej aparatury, powstających w wyniku wyłączenia z produkcji całych instalacji w następstwie skorodowania niewielkich części, z uszkodzeń spowodowanych wyciekiem wody lub oleju ze skorodowanych rurociągów lub zbiorników itp.
Oprócz względów ekonomicznych, należy również brać pod uwagę jako następstwo korozji, możliwość wypadków przy pracy lub niebezpieczeństwo utraty zdrowia i zatrucia środowiska naturalnego. Najczęściej procesy korozyjne zachodzą w warunkach atmosferycznych (np. w kontakcie z wilgotnym powietrzem), w elektrolitach (roztwory kwaśne, zasadowe, itp.), nieelektrolitach (np. w ropie naftowej), w kontakcie z gazami (korozja gazowa) lub w kontakcie z glebą lub gruntem (korozja ziemna). Szacuje się, że około 1/3 ogólnej ilości wyrobów metalowych jest wycofywana z użytku technicznego z powodu korozji, a różne straty korozyjne w skali światowej sięgają dziesiątek miliardów dolarów.Metale korodują z powodu ich niestabilności chemicznej, a reakcje przejścia w związki takie jak tlenki, są termodynamicznie faworyzowane. Z kolei korozja metali jest przyczyną wielu awarii maszyn i systemów technologicznych, które pracują w atmosferze nasyconej parą wodną lub są narażone na kontakt z nią. Do systemów takich należą na przykład układy smarująco-chłodzące i hydrauliczne maszyn, w których cieczą roboczą są płyny zawierające wodę: emulsje, mikroemulsje lub ciecze roztworowe. Przestoje planowe i awaryjne, spowodowane konserwacją lub nieszczelnościami w takich układach, powodują powstanie względnie zamkniętych obszarów, w których część urządzenia metalowego nie jest chroniona płynem zawierającym kontaktowe inhibitory korozji, a powstała poduszka powietrzna, nasycona parą wodną, stymuluje gwałtowny rozwój ognisk korozji. Analogiczne problemy powstają w przypadku urządzeń energetycznych pracujących w sposób nieciągły, a także w przypadku zbiorników, rurociągów oraz sprzętu kontrolno-pomiarowego w przemyśle rafineryjnym, stoczniowym i maszynowym, gdzie dobowe różnice temperatur powodują zasysanie wilgotnego powietrza i skraplanie pary wodnej w zamkniętych przestrzeniach takich urządzeń, tzw. oddychanie. Również zamknięte przestrzenie konstrukcji stalowych oraz obiektów przemysłowych (mosty, słupy, maszty, wieże, rurociągi) narażone są na korozję tego typu, a koszty konserwacji i remontu takich urządzeń tradycyjnymi metodami są ogromne.
Komentarze (0)