Połączenie modułów w obrębie obszaru produkcji jest możliwe dzięki odpowiednim modułom łączącym. Możliwe jest ustawianie ich po okręgu lub pod kątem w dowolnej formie
Dany proces sam określa, jak połączyć ze sobą elementy standardowe
Daleko idąca integracja ważniejszych jednostek sterowania i zasilania z budową kabiny malarskiej pozwala na możliwie dużą redukcję długości kanałów z mediami zasilającymi i farbą oraz przewodów sterujących. Sposób wentylacji kabiny jest regulowany i dostosowany do trybu pracy oraz rodzaju stosowanych farb. Specjalne prowadzenie powietrza w kabinie, pozwala na zachowania maksymalnej czystości robota malarskiego. Tak więc kabina z robotem malarskim stanowią moduł podstawowy, który funkcjonuje samodzielnie i niezależnie od innych. Technologiczna linia malarska powstaje poprzez dostawianie poszczególnych kabin. Kabiny można ustawiać tak, aby roboty były po jednej lub po przeciwległych stronach systemu transportu. Łączenie kabin możliwe jest dzięki specjalnym elementom łącznym. Elementy te pozwalają łączyć kabiny w linii prostej lub pod dowolnym kątem.
Późniejsza rozbudowa lakierni
Kolejną zaletą tej konstrukcji jest możliwość rozbudowy linii poprzez „dokładanie” dodatkowych kabin. Przewidziano, że zainstalowane jednostki – w razie potrzeby – można rozdzielać. Pozwala to na dostawienie dodatkowej kabiny lub kabin w przypadku zwiększenia produkcji. Przedstawiona koncepcja pozwala również na łatwe przeniesienie całej malarni w inne miejsce. Pierwsze rozmowy z klientami pokazały, że pomysł malarni modułowej jest naprawdę interesujący, szczególnie ze względów ekonomicznych.
Komentarze (0)