ADAL Sp. z o.o. rozszerzył swoją ofertę o instalację do malowania elektroforetycznego. Ta technologia, znana od ponad 40 lat, pozwala osiągać bardzo wysoką jakość ochrony korozyjnej. Jest jedyną znaną metodą pozwalającą na skuteczne i bardzo równomierne pokrywanie nawet najtrudniej dostępnych miejsc w skomplikowanych kształtem, często rozbudowanych detalach. Jest to jednocześnie jedna z najmniej kosztownych metod malowania w przeliczeniu na m kw.
W procesie malowania elektroforetycznego uzyskuje się wykorzystanie farby na poziomie 95÷99 proc. Obsługa malarni elektroforetycznej, w porównaniu z innymi metodami malowania, jest dużo mniej skomplikowana – zwykle jedna osoba może obsługiwać taką linię. Dużo mniej czasu i kosztów poświęca się też na czyszczenie i obsługę urządzeń. W porównaniu z malowaniem mokrym i proszkowym malowanie elektroforetyczne daje możliwość lepszej kontroli grubości i pozwala osiągać równomierności powłoki 2÷5 µm. Malowanie elektroforetyczne jest procesem w pełni automatycznym, co pozwala na eliminację braków spowodowanych błędami ludzkimi.
Możliwość „gęstego” zawieszania detali do malowania przy pewności, że naniesiona zostanie bardzo równomierna powłoka na wszystkie, nawet trudno dostępne miejsca
Możliwość „gęstego” zawieszania detali do malowania przy pewności, że naniesiona zostanie bardzo równomierna powłoka na wszystkie, nawet trudno dostępne miejsca daje bardzo dużą wydajność instalacji.
Ideowy schemat instalacji KTL firmy ADAL
Niska zawartość VOC pozwala na zredukowanie kosztów związanych z zabezpieczeniem przeciwpożarowym i systemami ochrony środowiska. Obniża to również coraz droższe koszty ubezpieczenia zakładu. Niskie koszty oraz efektywność i „przyjazność” dla środowiska, znacznie lepsze niż przy stosowaniu innych metod malowania sprawiają, że malowanie elektroforetyczne znajduje coraz większe zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Obecnie stosowana jest do ochrony korozyjnej w 98 proc. produkcji przemysłu samochodowego. Ocenia się, że na świecie pracuje około 2000 instalacji malowania elektroforetycznego.
Na początku tego roku ADAL oddał do eksploatacji linię technologiczną do malowania kataforetycznego części samochodowych. Instalacja znajduje się w miejscowości Parchim w Niemczech. W tej nowoczesnej linii kataforezy zastosowano kilka nowatorskich na skalę światową rozwiązań.W układzie mieszania farby, zamiast zazwyczaj stosowanych pomp cyrkulacyjnych, użyto układu mieszadeł mechanicznych. Dzięki temu znacznie ograniczono grzanie się farby, co pozwoliło na zmniejszenie kosztownego i kłopotliwego w eksploatacji układu chłodzenia farby.
Komentarze (0)