• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(42)/2006

    Aktualności i przegląd rynku

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.07.2006, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 1 z 4

    W obecnych czasach w powietrzu pojawia się coraz więcej samolotów. Są to samoloty różnego typu: ultralekkie, lekkie, pasażerskie i wojskowe. Na każdym z nich można zauważyć powłokę lakierniczą. Jednak malowanie samolotu to temat ciekawy i nie taki prosty.

    Zabezpieczenie samolotu wojskowego powłoką lakierniczą ma na celu ochronę antykorozyjną podłoża oraz zapewnienie maskowania przed środkami rozpoznania optycznego. Samoloty te są malowane najczęściej w „kamuflażu”. Muszą charakteryzować się niepowtarzalną mapą plam barwnych o różnych kształtach i wielkości powierzchni. Plamy są niesymetryczne i nie mogą kończyć się na konturach zewnętrznych. Sam proces malowania przedstawia się następująco:

    • etap pierwszy – usunięcie powłoki lakierniczej metodą mycia chemicznego,

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    • etap drugi – naniesienie gruntu reaktywnego,

    • etap trzeci – naniesienie podkładu pośredniego,

    • etap czwarty – naniesienie emalii nawierzchniowej.

    Mycie chemiczne to proces technologiczny pozwalający na zdjęcie starej warstwy lakierniczej za pomocą środków chemicznych. Nałożona warstwa zmywacza powoduje spulchnienie i spęcznienie farby. Z tak przygotowanej powierzchni jest następnie usuwana powłoka.

    315an_28_nanoszenie_podkladu_posredniego.jpg

    Nałożenie gruntu reaktywnego to operacja stosowana w celu wstępnego przygotowania powierzchni. Grunt reaktywny nadtrawia zestarzałe powłoki anodowe samolotu, zwiększając przyczepność do podłoża, reaktywuje je i hamuje powstawanie korozji nitkowej, współpracując z podkładem pośrednim.

    315nakladanie_gruntu_reaktywnego_na_su_22.jpg

    Podkład pośredni zwiększa przyczepność gruntu reaktywnego z emalią nawierzchniową. Musi być z nim kompatybilny. Nie zawiera związków chromu (pigmentów hamujących korozję i jednocześnie związków rakotwórczych), tylko fosforan cynku – jest łatwy do szlifowania i matowienia, nie stwarza zagrożenia zdrowotnego dla pracowników wykonujących tę operację.

    Nałożenie emalii nawierzchniowej to proces technologiczny mający na celu zabezpieczenie antykorozyjne powierzchni płatowca w połączeniu z zastosowaniem maskującego kamuflażu. Zestawy malarskie stosowane w lotnictwie powinny być trwałe w warunkach eksploatacji samolotów, ale jednocześnie łatwe do usunięcia przy okresowych remontach generalnych. W czasie nakładania powłok na jeden z podstawowych problemów napotykamy się już przy procesie usuwania powłoki lakierniczej metodą mycia chemicznego. Na statkach powietrznych producentów rosyjskich bardzo trudno jest usunąć starą powłokę, jeżeli jest to oryginalne wymalowanie i do tego epoksydowe. Samoloty zachodnie mają już tak dobrany system lakierniczy, że proces ten jest już łatwiejszy; szybsze jest pęcznienie błony lakierniczej pod działaniem środków do zmywania chemicznego.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...