• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(42)/2006

    Aktualności i przegląd rynku

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.07.2006, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 2 z 4

    315l_410_malowanie_emalia_nawierzchniowa.jpg

    W przypadku odtwarzania powłoki lakierniczej na samolocie wojskowym najważniejsza jest jej przyczepność do poszycia samolotu. Jest to najczęściej stara anoda i tu bardzo ważne jest takie zaaktywowanie tej powłoki, aby cały system lakierniczy był doskonale przyczepny. Dużym problemem dla tych samolotów są krawędzie natarcia. Jest to newralgiczny punkt całego wymalowania. Nie może być tak, że po wylocie samolot „gubi” powłokę lakierniczą na krawędziach natarcia. Sprawdzianem dla wymalowania jest pierwszy wylot techniczny. Jeżeli jest to wynik pozytywny i nie ma ubytków powłoki lakierniczej, to znaczy, że technologia malowania sprawdziła się w locie. Niedopuszczalny jest oblot samolotu bez uprzedniego pełnego, zgodnego z technologią producenta, utwardzenia wymalowania.

    315mig_29.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Samolot wojskowy nie zawsze ma zdejmowaną powłokę lakierniczą metodą mycia chemicznego. Często ze względów ekonomicznych nie usuwa się starej warstwy, a tylko matowi powierzchnię lub szlifuje powierzchnię, zdejmując pierwszą, względnie pierwszą i drugą warstwę lakierniczą. Na tak przygotowaną powierzchnię nakłada się podkład pośredni w celu odcięcia starych warstw pokrycia i emalię nawierzchniową.

    315malowanie_nawierzchniowe_an_28.jpg

    Statek powietrzny nie może być pomalowany każdym rodzajem emalii. Ze względu na prędkość latania, naprężenia i drgania w czasie lotu musi to być specjalna emalia lotnicza. Przechodzi ona badania u producenta, gdyż musi mieć bardzo dobrą trwałość i elastyczność, odporność na uderzenia, produkty powodujące korozję, działanie cieczy lotniczych, cieczy hydraulicznych i innych chemikaliów. Niektóre emalie lotnicze są z gatunku IRR i CARC. Skrót IRR to symbol, że wymalowany obiekt pojawia się na radarze z opóźnieniem kilku sekund a symbol CARC oznacza, że bojowe środki chemiczne nie penetrują w głąb powłoki, co ułatwia późniejszą dezaktywację obiektu.

    315l_410_malowanie_emalia_nawierzchniowa.jpg

    Wydział Malarni, jako integralna część Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy, zajmuje się malowaniem statków powietrznych oraz ich podzespołów. Współpracuje z komórką Wydziałowej Kontroli Jakości czuwającą nad zgodnością procesu malowania z dokumentacją i Sekcją Technologów Płatowca, która tworzy dokumentację niezbędną do prawidłowego przeprowadzenia malowania.

    315malowanie_an_28_a.jpg

    Proces malowania musi odbywać się zgodnie z posiadanymi certyfikatami zapewnienia jakości, jak i życzeniami klientów. Stosowane wyroby lakiernicze – zakład oraz lakiernicy muszą dysponować certyfikatami producenta wyrobów lakierniczych poświadczającymi zgodność stosowanych etapów malowania i doboru materiałów lakierniczych z technologią dla lotnictwa. Ponadto, stosowane na samolocie wyroby są rekomendowane przez producentów samolotów.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...