Kilka zdań właśnie w tym miejscu, warto poświęcić sprawie jakości. W swojej wieloletniej pracy w przemyśle nigdy nie spotkałem się z tym, by jakakolwiek firma mówiła o sobie, że nie troszczy się o jakość. Właśnie hasło JAKOŚĆ to akcentowany, sztandarowy, wspaniały albo przewodni temat na wszelkich spotkaniach u producentów, gdzie i stół dobrze zastawiony, więc łaskawym okiem można spojrzeć na odpowiednio dobrane występy lub pokazy. Z wielkim pietyzmem wszyscy troszczą się przecież o jakość, a jednak w praktyce aż tak niewielu to robi. Taki stan rzeczy nie wynika ze złych, ale z obiektywnych praw marketingu, które w istocie są niezmienne.
W walce konkurencyjnej stosuje się wiele metod i nie można skoncentrować się wyłącznie na akcentowaniu jakości, bo to mogą wszyscy. Należy szukać jakiejś innej koncepcji, która nie znajduje innego przeciwstawienia. Oczywiste jest, że nie można zająć pozycji wyłącznie uczciwego producenta, ponieważ nikt nie chce zająć przeciwnej pozycji. W takiej sytuacji najczęściej wybiera się zasadę, że podstawową sprawą w marketingu jest stworzenie kategorii, w której jest się pierwszym, wyjątkowym, czyli jakość schodzi na drugi plan.
Wchodząc w zakres działania prawa pierwszeństwa, lepiej być pierwszym w czyjejś świadomości niż pierwszym na rynku. Natomiast być pierwszym na rynku jest również ważne, ale tylko ze względu na fakt, że dzięki takiej pozycji można być właśnie pierwszym w świadomości. To nie jest karkołomne stwierdzenie, ale wniosek wynikający z zachowań klientów w trakcie realizowania wielu różnorodnych działań marketingowych. Zebrane informacje są bardzo ważne, bo prawie we wszystkich krajach na marketing marnuje się więcej pieniędzy i czasu niż na jakikolwiek inny rodzaj ludzkiej działalności, dlatego wrócić należy do głównego efektu poczynań marketingowych, tj. wtargnięcie do świadomości klienta, do świadomości, w której na stałe zapisze się MARKA określonego produktu.Definicja marki produktu zawierałaby dość szeroki opis, jednak ujmując lakonicznie można określić markę jako zespół cech, które pozytywnie wyróżniają produkt spośród innych wyrobów lub usług. Równocześnie marka jest prawną, ekonomiczną oraz intelektualną własnością firmy, chronioną przez ustawodawstwo oraz dobre obyczaje handlowe, jeżeli takie jeszcze się zachowuje.Marki znanych firm i produktów podtrzymują cykl ich życia przez bardzo długi czas, zapewniając wysoką sprzedaż, dzięki lojalności klientów-nabywców. Do tego stwierdzenia chyba nikogo nie trzeba przekonywać, bo o tym świadczą fakty i przykłady wielu firm, zwłaszcza zachodnich. Należy jedynie ubolewać, że tak niewiele polskich przedsiębiorstw wyrobów lakierowych docenia to zjawisko.
Komentarze (0)