W przeszłości był okres, kiedy marka w przemyśle farb i lakierów była ceniona, znaczyła bardzo wiele, w świadomości wielu nabywców wprost zakotwiczyły się niektóre wyroby markowe i ich producenci. Jednak brak stałej troski o klienta, o utrzymanie wysokiego poziomu jakości i przydatności wyrobu, różne wymyślne nazwy wyrobów, modyfikacje logo lub inne dziwne "manewry" graficzne spowodowały zmianę wizerunku zarówno produktu jak i firmy.
Wiadomo, jaki jest dalszy ciąg takich poczynań, a podanie przykładów jest zbyteczne, ponieważ widać już prawdziwy zwrot, ale i tak wiele przedsiębiorstw już nie wróci na rynek z tarczą. Zmianę kierunków działań wymusza obecnie konieczność utrzymania się na rynku oraz wymogi UE, a także zmiana mentalności części kadry kierowniczej, która zgodnie z doświadczeniami najlepszych pragnie wrócić do poszanowania marki i znaku handlowego.
Markę należy eksponować w najszerszym zakresie. Właściwością marki jest możliwość jej wykorzystania w różnych formach promocji, a zwłaszcza na różnych nośnikach reklamy. Marka powinna być łatwa do wymowy, nie może przypominać nazw firm lub produktów konkurencji ani wywoływać negatywnych skojarzeń.Marka, o czym często zapomina się, stanowi znaczną część wartości firmy i podlega wymianie oraz sprzedaży na równi z materialnymi wartościami przedsiębiorstwa. Jej wartość jest tym większa, im głębiej tkwi w świadomości nabywców produktów i jest kojarzona z jakością.
Marka spełnia również ważną funkcję ochrony interesów konsumenta i sprzyja, tym samym pozyskiwaniu lojalności klientów do wyrobu, zapewniając producentowi stabilizację i wzrost sprzedaży.
Świadomość marki określa wszystko, co uczestnicy rynku myślą o niej i odczuwają w określonym czasie. Marka ma znaczenie strategiczne dla firmy, a dzięki niej producent może ze swą promocją marki dotrzeć bezpośrednio do konsumentów i innych grup nabywców.Skoro marka dostarcza produktom wartości odzwierciedlających wizualne, materialne, realne bądź sugerowane cechy, niosące określone obietnice dla nabywców, to można je w pełni wykorzystać w marketingu lub w reklamie.
Jak wielką rolę może spełniać marka i jaką rolę jej się wyznacza na linii producenta i użytkownika świadczy ostatnio podjęta kampania reklamowana pod hasłem "Wybierz markowe", w którą początkowo włączyło się dziesięć firm.
Utworzono Stowarzyszenie "Pro Marka", zrzeszające producentów dóbr markowych, które jest koordynatorem i jednym z fundatorów kampanii. Czynnikiem, który zadecydował o porozumieniu i współpracy 45 firm zatrudniających łącznie 60 tys. osób w 200 zakładach zlokalizowanych w całej Polsce, jest przekonanie, że produkty markowe służą gospodarce.
Warto zainteresować się tą inicjatywą i powstałą organizacją oraz wynikami jej pracy, aby korzystając z doświadczeń "Pro Marka" możliwie szybko podjąć działania chroniące tradycyjne marki wyrobów lakierowych, ponieważ pozostało ich niewiele.Wincenty Witczak
Komentarze (0)