• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(28)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Drewno

    ponad rok temu  01.03.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 1 z 5

    Materiały do uszlachetniania powierzchni mebli


    Podstawowe funkcje malarskich wyrobów lakierowych i innych stosowanych do wykończenia mebli, to nadanie powierzchni dekoracyjnego i estetycznego wyglądu oraz uodpornienie jej na działanie czynników zewnętrznych,

    a tym samym przedłużenie ich trwałości.

    Są dwa główne źródła narażenia powierzchni mebli na zniszczenie:

  • działanie środowiska (światło, temperatura, wilgoć), które powoduje, że powłoki lakierowe zmieniają barwę, tracą połysk, żółkną, matowieją, łuszczą się, pękają a nawet odpadają,

  • działanie użytkownika, które można uporządkować według następujących czynników:

  • mechaniczne - ślady po uderzeniu, ścieraniu, zarysowaniu powłoki,

  • chemiczne - zaplamienie

  • termiczne - ślady po gorącym naczyniu, żarzącym się papierosie.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Wymienione możliwości zniszczenia powierzchni, w sposób oczywisty wymuszają stosowanie różnych materiałów do wykończenia mebli w zależności od stopnia ich narażenia podczas użytkowania. Dlatego inne materiały stosuje się do uszlachetniania powierzchni mebli użytkowanych w miejscach publicznych, takich jak szkoła, biuro, hotel, a inne w przypadku mebli mieszkaniowych - pokojowych, kuchennych lub łazienkowych.

    Jakimi materiałami dysponuje przemysł meblarski w Polsce i w krajach UE?

    Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że nie ma istotnych różnic asortymentowych między przemysłem meblarskim w Polsce i w krajach unijnych. Powszechnie znane są (tu i tam) takie materiały jak: lakiery, barwniki, laminaty, laminowane płyty wiórowe, okleiny sztuczne na nośniku papierowym lub folie termoplastyczne. Płyty drewnopochodne uszlachetnia się też okleiną naturalną lub barwioną i następnie pokrywa ją powłokami lakierowymi. Jakość i estetyka oraz stopień zabezpieczenia powierzchni, w dużej mierze zależy od rodzaju użytego materiału i jego ilości, techniki nakładania i oczywiście jakości wykonania.

    Trudno dokładnie przedstawić aktualny udział poszczególnych asortymentów meblarskich materiałów powierzchniowych (w Instytucie Technologii Drewna nie wykonano takich analiz w ostatnim czasie). Proporcje są prawdopodobnie takie same, jak prezentowano to pod koniec lat 90. (źródło: Timber Trade Journal 1997).

    Około 50% mebli wytwarza się z laminowanych płyt wiórowych (melamine faced chipboards), a około 7% powierzchni tych płyt pokrywa się warstwowymi tworzywami sztucznymi typu HPL (high pressure laminates) lub typu CPL (continuous pressure laminates). Okleiny sztuczne - folie na podłożu papierowym i folie termoplastyczne (pvc), to następne 15% i 5% powierzchniowych materiałów meblowych. W udziale tego ostatniego materiału mogły już nastąpić zmiany, gdyż rozwój technologii oklejania płyt MDF w prasach membranowych znacznie wpłynął na popyt tego materiału. Pozostałe udziały meblarskich materiałów powierzchniowych to w około 20% forniry - okleiny naturalne lakierowane lub barwione, oraz lite drewno.

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...