Z inicjatywy Ministerstwa Środowiska podejmuje się dopiero prace nad przygotowaniem polskiego katalogu najlepszych dostępnych technik (BAT), do powierzchniowej obróbki substancji, przedmiotów lub produktów w takich procesach jak: drukowanie, pokrywanie, odtłuszczanie, uszczelnianie, klejenie, malowanie, czyszczenie, impregnacja.
Najlepsze dostępne techniki, zgodnie z dyrektywą UE (96/61/WE) w sprawie zintegrowanego zapobiegania i ograniczania zanieczyszczeń, to takie techniki, które między innymi wykorzystują technologie nisko-odpadowe, technologie z recyklingiem, minimalizują całkowity wpływ emisji na środowisko.
Wspomniana dyrektywa 1999/13/WE, w sprawie ograniczenia emisji VOC, bardzo jednoznacznie określa zagrożenia wynikające ze skutków stosowania rozpuszczalników organicznych w niektórych rodzajach działań i instalacji. Wskazuje na potrzebę zapobiegania zanieczyszczeniom powietrza i wody we wszystkich krajach, gdyż stwierdzone w jednym państwie członkowskim, co jest oczywiste, zagrażają innym państwom. Celem tej dyrektywy jest wskazanie form zapobiegania lub obniżania bezpośrednich i pośrednich wpływów emisji VOC na środowisko, głównie powietrze, a także zapobieganie potencjalnemu ryzyku dla zdrowia człowieka. Formy tego zapobiegania to zapewnienie środków i procedur, które powinny zostać wdrożone w poszczególnych kategoriach działalności.
W dyrektywie określa się zobowiązania dotyczące nowych instalacji jak również instalacji już istniejących. W kategoriach działalności i stosownych do nich wymagań, wymienione są również takie, jak jednorazowe lub wielokrotne nakładanie warstwy lakierów na powierzchnie drewniane, laminowanie oraz impregnacja drewna. Wartości progowe i środki kontroli emisji (progi zużycia rozpuszczalnika) określone są dla powierzchni drewnianych na poziomie 15-25 ton/rok.Alternatywą dla lakierów emitujących duże ilości VOC są przyjazne środowisku wyroby malarsko-lakiernicze i technologie ich nakładania (rys. 1).
Są to lakiery:
Komentarze (0)