Prócz testów pogodowych istnieje też szereg innych, prostszych metod badawczych pozwalających na wykrycie niewidocznych na "pierwszy rzut oka" defektów powłok. Do kontroli adhezji bardzo przydatny jest test siatki nacięć (ang. cross-cut test). Polega on na wykonaniu na powierzchni powłoki dwóch prostopadłych cięć specjalnym nożem, wyposażonym w kilka równoległych ostrzy. Powstaje w ten sposób siatka nacięć. Następnie nalepia się na tę siatkę specjalną taśmę, po czym gwałtownie się ją odrywa. Wynikiem pomiaru wg normy ISO - w zależności od wyglądu siatki - są liczby od 0 (adhezja bardzo dobra) do 5 (brak adhezji). Norma ASTM przyporządkowuje oznaczenia odpowiednio 5 B do 0 B (a więc odwrotnie).
Do badania właściowści mechanicznych powłoki, sprawdzenia, czy ma ona odpowiednia twardość lub elastyczność, stosuje sie wiele prostych metod. Jedną z najprostszych jest metaoda na zginanie (fot. u góry). Niżej efekt testu odporności na uderzanie.
Do kontroli adhezji stosuje się est siatki nacięć (ang. cross-cut test). Na fotografii specjalny nuż wyposażony w kilka specjalnych ostrzy.
Komentarze (0)