Innym urządzeniem służącym do nakładania wyrobów lakierowych na płaskie elementy jest polewarka (rys. 4). Giardina oferuje trzy rodzaje głowic: uniwersalna ciężka z podwójnymi nożycami ze stali inox, głowica z regulacją za pomocą wału mimośrodowego oraz głowica ciężka, o dużej precyzji, specjalna do produktów pigmentowych. Głowice zamocowane są na oddzielnych wózkach jezdnych, co zapobiega powstawaniu przerwań filmu spowodowanych drganiami transportera. Zastosowanie rezerwowej głowicy w znaczący sposób przyspiesza zmianę lakieru czy koloru emalii. Polewarki mogą występować jako jedno– lub dwugłowicowe z różnymi długościami transporterów taśmowych na wejściu i wyjściu elementów.
Suszenie elementów najczęściej odbywa się w piecach pionowych, konwekcyjnych (rys. 5). W takich urządzeniach ruch powietrza jest wymuszony i może być podzielony na strefy. Najczęściej stosuje się cztery strefy suszenia: strefa wstępnego suszenia, dwie strefy właściwego suszenia oraz strefę chłodzenia. Temperatura w poszczególnych strefach jest dostosowywana do wymagań producenta lakierów. Transport wewnątrz pieca odbywa się na transporterach taśmowych lub koszykowych, a ich ilość jest uzależniona od wymaganego czasu przebywania elementów w piecu.
Fot. 1 Giardina Dualtech
Tradycyjne linie budowane są z wykorzystaniem pionowego pieca konwekcyjnego, w którym czasy suszenia w podwyższonej temperaturze dochodzą do 60 lub nawet 90 minut. W obecnych czasach, kiedy bardzo dużą uwagę zwraca się na ekologię i w konsekwencji obserwujemy dynamiczny rozwój lakierów wodnych takie czasy suszenia tych lakierów, szczególnie przy małych seriach są niedopuszczalne. Innym sposobem suszenia tych lakierów, znanym od wielu lat, jest system z wykorzystaniem tuneli z promiennikami IR. Niestety zużycie prądu i temperatura wysuszonych elementów nie zawsze jest akceptowana przez klienta. Firma Giardina opracowała kilka lat temu nowy rewolucyjny sposób suszenia lakierów wodnych. Dzięki systemowi MOS®, możemy uzyskać wiele korzyści, które w skrócie przedstawiono w poniższej tabeli.
Elementy płytowe profilowe najczęściej lakierowane są metodą natrysku. Metoda ta pozwala osiągnąć przy dużej wydajności, równomierne nałożenie wyrobu na powierzchnię oraz wysoką jakość powłoki. W skład urządzeń do tego przeznaczonych wchodzą między innymi: automaty natryskowe Dualtech, Rototech, Robotech, Duplex czy dysk elektrostatyczny.
Dualtech 401 – automat do nakładania lakieru metoda natryskową
Największym zainteresowaniem w Polsce cieszy się model Dualtech 401 (rys. 6, 7), w którym zespołami roboczymi są dwa ramiona poruszające się prostopadle do kierunku transportu elementów. Nanoszenie lakieru odbywa się przez natrysk za pośrednictwem pistoletów, zamocowanych na dwóch przeciwległych ramionach. Parametry rozpylania są niezależne dla każdego pistoletu. Automat może być wyposażony w trzy odrębne obiegi z niezależnymi pompami.
Komentarze (0)