Na tej zasadzie można dokonać wstępnego wyboru spośród następujących środków: perchloroetylen, niechlorowcowane węglowodory, rozpuszczalniki polarne lub środki myjące na bazie wody. Perchloroetylen jest chlorowanym węglowodorem o podobnych właściwościach rozpuszczających, ale mniej groźnym. Niechlorowcowane węglowodory są mieszankami, które różnią się jeśli chodzi o ich skład i zakres temperatur wrzenia, np. izoparafina. Rozpuszczalniki polarne oparte na zmodyfikowanych alkoholach posiadają właściwości rozpuszczające wodę i tłuszcz, co sprawia, że są przydatne do usuwania połączonych typów zanieczyszczeń. Środki myjące na bazie wody są dostępne w formie neutralnych, kwasowych i zasadowych preparatów.
Najlepszą alternatywę dla TRI można określić poprzez próby mycia z rzeczywistymi zanieczyszczonymi częściami. Dürr Ecoclean przeprowadza takie próby bezpłatnie w swoich centrach testowych w wielu europejskich krajach. Testy te dają możliwość jednoczesnego określenia koniecznych parametrów procesu oraz technologii, dzięki czemu określony rezultat mycia zostanie osiągnięty przy odpowiedniej niezawodności, powtarzalności i wydajności w rzeczywistych warunkach produkcyjnych.
Autoryzacja TRI do dalszego użycia
Wyjątki od wymaganego zastąpienia TRI są możliwe tylko w aplikacjach, gdzie z powodów technicznych lub ekonomicznych, TRI nie można zastąpić przed datą wycofania lub w ogóle. W podaniu o autoryzację należy przedstawić obszerne dowody potwierdzające przedsięwzięte kroki w celu zastąpienia substancji. Dlatego aplikant powinien na przykład przedłożyć wyniki testów mycia pokazujące, że nie można osiągnąć właściwej jakości mycia przy pomocy alternatywnego rozpuszczalnika. Ważnym technicznym powodem może być również fakt, że produkty wrażliwe na temperaturę wykluczają użycie rozpuszczalników z wyższą temperaturą wrzenia. Powodem ekonomicznym natomiast może być fakt, że proces mycia przeszedł certyfikację - zwykle przy wielkich kosztach i staraniach - u innej firmy i jego ponowna certyfikacja z innym rozpuszczalnikiem byłaby ekonomicznie nierozsądna. Co więcej, prośba o autoryzację musi zawierać szczegółowe informacje o zadaniach mycia oraz użyciu TRI i sposobach obchodzenia się z nim. Należy też udowodnić, że ryzyko związane z użyciem tego rozpuszczalnika jest w odpowiedni sposób kontrolowane.
Komentarze (0)