Niemiecka firma Meißner Technik Müllenbach GmbH (MTM), produkuje urządzenia myjące dla przemysłu motoryzacyjnego i jego poddostawców. Specjalizuje się w wodnych urządzeniach do mycia części po obróbce mechanicznej podczas produkcji seryjnej.
W 2003 roku dla firmy BORBET - producenta wysokiej jakości felg aluminiowych, firma MTM zaprojektowała i dostarczyła pierwsze nowoczesne urządzenie do mycia felg aluminiowych. Dzisiaj tego typu urządzenia pracują w zakładach firm: BORBET/Niemcy, STAHLSCHMIDT&MAIWORM/Niemcy, RONAL/Czechy, FUNDO WEELS/Norwegia, MAPSA/Hiszpania.
Widok na stację rozładunku i wirówkę
Zastosowanie urządzeń
Proces wytwarzania kół z metali lekkich składa się z reguły z następujących podprocesów:
Widok na stację załadunku i agregaty wewnątrz urządzenia
W procesie tym konieczne są operacje mycia międzyoperacyjnego, w których z powierzchni felgi usuwane są pozostałości wiórów, emulsji oraz zanieczyszczenia po gratowaniu. Tylko bardzo dokładne usunięcie tych zanieczyszczeń umożliwia poprawne przeprowadzenie pomiarów i próby szczelności, a także minimalizuje ilość zanieczyszczeń wnoszonych przez koła do lakierni.
Urządzenia dostarczone przez MTM mają zastosowanie przy myciu międzyoperacyjnym po procesach obróbki mechanicznej. Zasadniczym i najważniejszym zadaniem, jakie przed nimi stoi to przygotowanie powierzchni felg przed próbą szczelności w HELU. Powierzchnia felgi musi być idealnie czysta, odtłuszczona, bez pozostałości wirórów widzianych gołym okiem oraz całkowicie sucha. Felgi opuszczają urządzenie w temp. poniżej 45°C.
Wielkość felg nie jest ograniczeniem dla tego typu urządzeń i do tej pory realizowane były projekty dla felg o rozmiarach: średnica 13"-25" oraz wysokość max. 10".Wydajność dostarczonych urządzeń wynosiła od 125 do 500 sztuk/h. Najczęściej wybieranym urządzeniem jest jedank urządzenie dwutorowe o wydajności 500 sztuk/h. Warto podkreślić fakt, że długość urządzenia w tej wersji wynosi zaledwie 12,5 m.
Załadunek felg do urządzenia jak i ich odbiór z urządzenia mogą następować ręcznie lub automatycznie, jednak do tej pory większość Klientów wybrała całkowicie automatyczną obsługę.
Technologia mycia
Wszystkie procesy zachodzą w urządzeniu tunelowym jedno lub dwutorowym w zależności od wydajności. Proces oczyszczania składa się z kilku podprocesów przeprowadzanych natryskowo: mycia, płukania I, płukania II, płukania wodą demineralizowaną (opcjonalnie), odmuchu sprężonym powietrzem oraz odmuchu powietrzem z hali.
Komentarze (0)