W Polsce rynek rowerowy to ok. mln rowerów. To dużo poniżej redniej europejskiej. Dla porównania w Holandii jedzi 1,2 mln rowerów. Ale tam mieszka 15, a nie 38 milionów ludzi
- Polscy dystrybutorzy rowerów nie promujš radoci z jeżdżenia rowerem. Ten sprzęt nie jest popularny, bo kojarzy się z biednym człowiekiem. Tymczasem na rowerze jedzi do biura na przykład Bill Gates. Nasza konkurencja nie promuje rowerów; mówi tylko: "jestemy tani". Jednak najtańszy nigdy nie będzie najlepszy - w ten sposób zawsze traci się klienta. Polskim biznesmenom potrzebna jest dobra strategia marketingowa. Według mnie do 2010 roku rynek zwiększy się trzykrotnie - pojawiš się inwestorzy zewnętrzni, ze Wschodu. Rynek wschodni jest nowym i bardzo atrakcyjnym rynkiem. Ludzie stamtšd lubiš sport - to widać chociażby po ostatniej olimpiadzie.
Ideal Europe włanie skończył pierwszš "pięciolatkę" i wcišż się zmienia. Co 0,8 minuty na każdej z dwóch linii montażowych powstaje nowy rower, co minutę sekcja budowy kół oddaje cztery koła. Dzięki systemowi QC (quality control), zwanym I.E.C.S. (Ideal Europe Control System), firma prezentuje bardzo wysoki poziom jakoci. Każda ruba jest dokręcana z takš samš siłš. Łańcuchy Campagnolo sš spinane tylko raz w życiu - w Ideal Europe robi to tylko jedna osoba, która ma certyfikat i została do tego specjalnie przeszkolona.- Mam bardzo dobrš ekipę. Wszyscy ciężko pracujš. Każdy czuje się tu członkiem jednej drużyny - opowiada Vim van Dam.
Po fabryce oprowadził nas Tadeusz Majtczak - kierownik produkcji w Ideal Europe. Zwiedzanie rozpoczęlimy od działu badań i rozwoju (Department of Research&Development), gdzie wszystko się zaczyna - według najnowszych wiatowych trendów na rynku rowerów powstajš nowe projekty. Dział budowy kół produkuje około 1.900 kół dziennie. Produkcja kół odbywa się automatycznie, natomiast pomiar rozkładu sił szprych jest wykonywany ręcznie, za pomocš bardzo precyzyjnych narzędzi. Na dwóch liniach montażowych co jaki czas odbywa się rotacja pracowników, tak że żaden z nich nie jest przywišzany do jednego stanowiska. Każdy rower po zejciu z linii jest póniej sprawdzany przez kontrolera. Oprócz tego co godzinę jeden losowo wybrany z tamy rower jest kontrolowany pod względem jakoci, co daje w sumie dwa etapy kontroli na linii produkcyjnej i dwa poza niš.
Nowy dział firmy - malarnia, powstał w ubiegłym roku. Wczeniej firma musiała korzystać z usług podwykonawców, między innymi we Włocławku, 60 km na północ od Kutna. Sprzęt do działu został zakupiony przez Ideal Europe pod nadzorem firmy EKO-BHL i przywieziony do Polski ze Szwajcarii. Również comiesięczny przeglšd sprzętu do malowania i szkolenia osób przeprowadzane sš przez EKO-BHL.
Komentarze (0)