Belgijska firma lakierująca na zlecenie inwestuje w innowacyjną linię do lakierowania proszkowego
W listopadzie firma Polylak uruchomiła swoją nową linię do lakierowania proszkowego. Przy prędkości przelotowej 3m/min można lakierować 250.000 m2 płyt MDF. Belgijska firma lakierująca na zlecenie Polylak lakieruje płyty MDF do produkcji mebli kuchennych, łazienkowych i biurowych i do końca roku 2006 pracowała wyłącznie z lakierami ciekłymi. - Od lat intensywnie obserwowałem ciągły rozwój w zakresie lakierowania proszkowego - opowiada twórca firmy Jef van Geel. - W ostatnim roku zdecydowałem się zainwestować w linię do lakierowania proszkowego.
W gazowym, katalitycznym piecu na podczerwień polimeryzuje się lakier proszkowy w temperaturach pomiędzy 150oC i 165oC.
We współpracy z doradcą do spraw linii Edwinem Kuipersem zaplanował on linię do lakierowania, która jest obecnie zaliczana do najnowocześniejszych w Europie, a jej roczna zdolność produkcyjna wynosi 250.000 m2. Zastosowane urządzenia pochodziły między innymi z ITW Gema, Vulcan Calalytic i Convoynort.
Całkowicie automatyczna linia produkcyjna, zbudowana w kształcie litery U, ma 15 m szerokości i 60 m długości. Dysponuje dwoma niezależnymi stanowiskami aplikacji oraz piecem do utwardzania na podczerwień. Po zawieszeniu panele z płyty MDF lekko się podgrzewa tak, aby aktywować wilgoć na powierzchni i dzięki temu zwiększyć przewodność. Nastepnie płyty przechodzą przez kabinę do lakierowania. Zastosowane lakiery proszkowe niskotemperaturowe, przechodząc przez elektrody pistoletów napylajacych (ca 100 kV), zostają naładowane elektrostatycznie i dzięki temu bardzo równomiernie rozkładają się na obrabianych przedmiotach z płyt MDF. - Nawet ostre prostokątne brzegi mogą być prawidłowo lakierowane w naszej linii - wyjaśnia Jef van Geel. Jako coś szczególnego odnośnie koncepcji linii zalicza się to, że proszkowy podkład malarski i lakier proszkowy mogą być nanoszone w jednej operacji.- Przez to było możliwe ograniczenie pracy do jednego etapu - opowiada Edwin Kuipers. Po aplikacji panele przechodzą przez gazowy katalityczny piec na podczerwień, w którym lakier proszkowy polimeryzuje w temperaturze 150oC i 165oC i tworzy twardą powłokę lakierniczą o znakomitych właściwościach mechanicznych i chemicznych. Przestrzeganie grubości powłoki i utwardzenia powierzchni są nieprzerwanie sprawdzane przez zintegrowane w procesie produkcyjnym systemy kontrolne. Aby zoptymalizować kontrolę jakości, firma lakierująca na zlecenie inwestuje teraz jeszcze we własne laboratorium. Grubości nałożonego podkładu malarskiego i lakieru wynoszą pomiędzy 90 i 100 mm, struktura powierzchni jest porównywalna z powłokami z żywicy melaminowej. - Lepsze stopnie połysku uzyskujemy poprzez dodatkowe mechaniczne polerowanie - mówi van Geel. Poza tym firma Polylak stosuje od kilku tygodni nowy lakier proszkowy, który po utwardzeniu tworzy jedwabistą, półmatową i bardzo gładką powierzchnię. Linia ma wydajność przeciętnie 3m/min i w związku z tym umożliwia aplikację około 1200 obrabianych przedmiotów na zmianę. Stosowane są płyty MDF, o przewodności co najmniej 250 MegaOhm, które Polylak kupuje obecnie między innymi od firmy Glunz, MDF-Hallein i Egger. Do aplikacji firma Polylak stosuje lakiery niskotemperaturowe, które dostarczane są między innymi z firm Tiger Lack, Akzo, Croma, DuPont albo Rohm & Haas, szybko reagują i są utwardzane w piecu na podczerwień w ciągu 2 minut. Firma lakierująca na zlecenie dysponuje 20 standardowymi kolorami lakieru, jednakże spełnia również w krótkim czasie specjalne życzenia. W listopadzie 2006 firma Polylak uruchomiła linię o wartości prawie 1,2 miliona euro. Inwestycja się opłaciła, jak stwierdza Jef van Geel: - Zatrudniliśmy pięciu nowych pracowników i pracujemy na linii do tej pory na jedną zmianę. Poza tym mogliśmy rozszerzyć swoje spektrum ofertowe.Jola Horschig, Springe
Polylak
BE-Kalmthout,
Jef van Geel,
Te.+32 3 666-8316,
info@polylak.be, www.polylak.be;
Jes Consulting, Edwin Kuipers,
Tel. +32 478 833308,
edwin.kuipers@belgacom.net
Komentarze (0)