Nanotechnologia, jedną z wiodących technologii XXI wieku
„Nanotechnologia to początek nowej epoki w rozwoju przemysłu”, tak o nanotechnologii powiedział dr. Richard Smalley, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. O potencjale nanotechnologii wypowiedział się na swoich łamach także „Science Magazine”, pisząc „Żadna technologia nie rozwija się tak szybko i żadna nie ma w sobie tak ogromnego potencjału, jak nanotechnologia”.
Dlaczego po nanotechnologii świat nauki spodziewa się tak wiele? Dlaczego tak duży potencjał w niej się upatruje? Odpowiedź jest raczej prosta. Nanotechnologia pozwala panować nad materią w skali pojedynczych atomów!
Czym zatem jest nanotechnologia? To projektowanie i wytwarzanie struktur, których przynajmniej jeden rozmiar jest w granicach od 1 do 100 nanometrów i które posiadają nowe własności, wynikające właśnie z nanometru. Dla porównania, na odcinku o długości 1 nanometra mieści się nie więcej niż kilka pojedynczych atomów.
Co zatem przyniesie nam możliwość panowania nad materią w skali pojedynczych atomów?• Możliwość tworzenia struktur a zatem także produktów z nowymi, unikalnymi właściwościami
• Szansę na projektowanie tzw. „inteligentnych materiałów”, czyli takich, które same będą odczytywały potrzeby, wśród których z pewnością warto wymienić inteligentne powłoki malarskie
• Jak dowodzą opracowywane już materiały z wykorzystywaniem nanotechnologii, rozwiązywalne mogą się stać nierozwiązywalne do tej pory problemy.
Środowiska naukowe w Polsce, również intensywnie pracują nad nanotechnologią. Powstał nawet dział nauki określany jako nanonauka. W 2007 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a dokładnie Członkowie Interdyscyplinarnego Zespołu do Spraw Nanonauki i Nanotechnologii opracowali „Narodową strategię dla Polski nt. Nanonauki i Nanotechnologii”. Stwierdza ona między innymi, że nanotechnologia powinna być priorytetową dziedziną dla Polski w najbliższych latach. Raport ministerstwa prognozuje, że w 2015 roku przewidywana sprzedaż produktów zawierających elementy powstałe w wyniku zastosowania nanotechnologii wyniesie w stosunku do całej sprzedaży około 15%. Przyjrzyjmy się jednemu z problemów, który przy użyciu nanotechnologii może być trwale i skutecznie rozwiązany. A są nim skutki działania grzybów, porostów i bakterii na powierzchniach zawilgoconych lub poddatnych na zawilgocenie.
Cząsteczki srebra są 1000 razy mniejsze niż zarodniki grzybów.
Komentarze (0)