
• Nierównomierna grubość uzyskiwanej powłoki – jest związana przede wszystkim z niewłaściwym podawaniem farby do napylania.
• Złe przyleganie gotowej powłoki do podłoża – jest przeważnie powodem niewłaściwego przygotowania powierzchni bądź niedostatecznego utwardzenia powłoki.
• Zanieczyszczenia w farbie proszkowej – w niemal wszystkich przypadkach w taki lub inny sposób ich pojawienie się jest związane z niewłaściwym przechowywaniem, brakiem czystości w malarni, niedostateczną dbałością o czystość sprzętu aplikacyjnego i kabiny malarskiej.
Farba proszkowa jest produktem przemysłowym i zdarza się, że coś z jakością jest nie tak jak być powinno pomimo wnikliwej kontroli procesu wytwarzania. Jeśli wyczerpiemy przedstawione powyżej możliwości, to rzeczywiście możemy zacząć podejrzewać farbę proszkową. Jednak pierwszym krokiem w przypadku pojawienia się wad powłoki powinno być dokładne przyjrzenie się naszej malarni.
Co słychać w malarni?
Pytanie to, w aspekcie jakości uzyskiwanych powłok, jest bardzo zasadne. Utrzymanie porządku w malarni i sposób, w jaki na co dzień dbamy o czystość mają znaczący wpływ na wygląd uzyskiwanych powłok. Kabiny malarskie w zasadzie funkcjonują podobnie do przemysłowych odkurzaczy. Warunkiem ich właściwej pracy jest stały przepływ powietrza przez otwory technologiczne do wewnątrz. Zapewnia to zatrzymanie proszku w kabinie lecz powoduje również zasysanie wszelkich drobnych zanieczyszczeń znajdujących się w pomieszczeniu. Szczególnego znaczenia nabiera problem czystości w instalacjach lakierniczych zlokalizowanych w miejscach, gdzie powietrze na zewnątrz jest zanieczyszczone pyłami przemysłowymi lub w zakładach wybudowanych wśród pól uprawnych czy łąk. W wielu przypadkach okna i drzwi malarni bywają otwierane przez zatrudniony personel dla obniżenia temperatury wewnątrz malarni. Jest to doskonały sposób na przeniesienie wszystkiego tego, co może być przenoszone z wiatrem (np. pyłki traw, sadza, sierść zwierząt i wiele innych) niemal bezpośrednio na powierzchnie pokrywanych elementów.
Prowadząc malarnię proszkową powinniśmy również zwrócić uwagę na kilka dość istotnych przyczyn mogących wywołać wady gotowej powłoki. Należą do nich:• Stosowanie przez obsługę malarni odzieży i rękawiczek, z których łatwo odrywają się włókna – będą one wcześniej lub później elektryzować się i osadzać na powierzchni napylanego detalu.
• Korzystanie w malarni ze smarów, kitów, past i środków do pielęgnacji skóry opartych na polimerach silikonowych – środki o niskim napięciu powierzchniowym, o ile znajdą się na pokrywanej powierzchni, będą przyczyną powstawania tzw. rybich oczek.