• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(41)/2006

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.05.2006, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 3

    Od wielu lat przygotowanie powierzchni stalowych i ocynkowanych przed malowaniem kojarzyło się z procesem fosforanowania.

    W zależności od wymagań jakościowych stosowane jest fosforanowanie żelazowe lub fosforanowanie cynkowe dla elementów o wysokich wymaganiach jakościowych. Fosforanowanie cynkowe stało się standardem w przemyśle motoryzacyjnym. Podążając za wymaganiami klientów dotyczącymi poprawiania ekologii procesów, producenci modyfikowali procesy, wprowadzając technologię o niskiej zawartości niklu a także bezniklowe. W ofercie znalazły się także procesy fosforanowania cynkowego, w których zastosowano bardziej bezpieczne dla otoczenia przyspieszacze, np. nadtlenek wodoru.

    Jednocześnie trwały intensywne prace nad stworzeniem nowej technologii. Technologii, która byłaby ekologiczna, prosta w obsłudze i korzystna kosztowo, a jednocześnie dawałaby gwarancję wysokiej odporności korozyjnej. Pod koniec 2004 roku firma Henkel rozpoczęła wprowadzanie na rynek nowej technologii spełniającej powyższe założenia.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Nanoceramika – to robocza nazwa nowoczesnej technologii przygotowania powierzchni. Podstawowym produktem stosowanym w tej technologii jest Bonderite NT-1. Jeden produkt służący zarówno do przygotowywania, jak i do uzupełniania kąpieli konwersyjnej. Proces obróbki składa się z pięciu etapów:

    • odtłuszczanie

    • płukanie

    • płukanie wodą zdemineralizowaną

    • Bonderite NT-1

    • płukanie wodą zdemineralizowaną.

    Po procesie nanoceramiki mogą być stosowane zarówno farby proszkowe, jak i inne metody lakierowania, np. KTL czy ATL. Przed lakierowaniem, jeśli wymaga tego proces, części mogą być suszone. Nanoceramika jest odporna na temperaturę do 230°C.

    282bonderite_nt_02.jpg

    Zalety procesu

    Zastosowanie w technologii osobnego procesu odłuszczania ma jedną podstawową zaletę, możliwe jest dostosowanie stosowanych produktów oraz parametrów (stężenia i temperatury) do warunków procesu bez wpływu na obróbkę konwersyjną. Sam proces obróbki konwersyjnej prowadzony jest w temperaturze „pokojowej”. W przeciwieństwie do fosforanowania nie jest wymagane grzanie kąpieli. W trakcie procesu temperatura kąpieli powinna utrzymywać się w zakresie 20-40°C. Proces może być prowadzony zarówno metodą natryskową, jak i zanurzeniową. Charakteryzuje się także wyjątkowo krótkim czasem obróbki. Prawidłowe pokrycie można uzyskać już przy czasie 20 sekund. Proces jest jednokomponentowy, ten sam produkt używany jest do sporządzania i do uzupełniania kąpieli. Ułatwia to znacznie kontrolę procesu. Dostępne są dodatki pozwalające na regulację pH, ale w praktyce stosowany jest tylko jeden i to tylko w momencie sporządzania kąpieli. W procesie mogą być obrabiane różne rodzaje podłoży: stalowe, ocynkowane i aluminiowe. Na podłożu wytwarzana jest widoczna dla oka warstwa. W zależności od rodzaju pokrywanego detalu warstwa może mieć barwę złotą lub srebrną. Warstwa ma niewielką grubość około 50 nm (50-200 mg/m2). Jednocześnie struktura powłoki zapewnia duże rozwinięcie powierzchni pokrywanej. Uzyskuje się dzięki temu znakomitą adhezję farby do podłoża. Przyczepność jest tak dobra, że jeżeli elastyczność farby na to pozwala, to możliwe jest przeprowadzenie operacji formowania po malowaniu. Inna zaletą procesu jest wyeliminowanie szlamu z procesu. Szlam w procesie fosforanowania stanowi duży problem. Osadza się na ścianach wanny, instalacji, zatyka wymienniki ciepła. Zastosowanie nanoceramiki pozwala zmniejszyć koszty obsługi linii. Nie ma konieczności częstego czyszczenia wanny, usuwania szlamów zawierających fosforany. Nie ma też obawy, że podczas procesu dojdzie do zablokowania dysz natryskowych lub instalacji. Zmniejszają się także wydatki związane z koniecznością czyszczenia wymienników ciepła. Wyeliminowane zostają koszty związane z utylizacją odpadów, szlamów fosforanowych. Przyglądając się ekologii procesu, oprócz wyeliminowania szlamów fosforanowych trzeba wspomnieć także o innych aspektach środowiskowych. Z procesu konwersyjnego całkowicie wyeliminowane są fosforany, co znacząco ułatwia obróbkę ścieków. Z procesu wyeliminowano także substancje wpływające na ChZT i BZT. Kąpiel nie zawiera również metali ciężkich. Wszystko to sprawia, że łatwiejsza staje się także obróbka ścieków, polegająca na podniesieniu pH do poziomu wyznaczonego przez przepisy lokalne, z użyciem mleka wapiennego. Nie ma potrzeby stosowania chlorku żelaza i kwasu solnego. Zmniejsza się także ilość mleka wapiennego, ponieważ kąpiel ma tylko 200-500 µS/cm. Jest to przewodnictwo jakie ma woda sieciowa, podczas gdy kąpiel fosforanowa ma przewodnictwo około dziesięciu razy większe.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...