Koszty procesu
Decydując się na zmianę procesu z fosforanowania na nanoceramikę, należy wziąć pod uwagę wiele czynników wymienionych już powyżej. Są to nie tylko koszty produktów stosowanych w procesie oraz ich zużycie przeliczone na jeden metr kwadratowy, ale także wszystkie oszczędności związane z obsługą. Prowadzone wyliczenia pokazują, że całkowite koszty procesu są zbliżone do kosztów procesu fosforanowania żelazowego i znacząco niższe niż fosforanowanie cynkowe.
Proces nanoceramiki – Bonderite NT-1 jest nowoczesną, ekologiczną alternatywą dla procesów fosforanowania. Pozwala na poprawę wydajności i efektywności pracy lakierni.
W Polsce pierwsza linia z nanoceramiką została uruchomiona w firmie KTL.PL we wrześniu 2005 r. Obecnie pracują już 4 linie na tej technologii i prowadzone są przygotowania do wprowadzenia tej technologii na kolejne linie. Światowe trendy pokazują, że takie technologie wkrótce zastąpią proces fosforanowania. Nowe generacje produktów pozwolą na uzyskanie jeszcze lepszej odporności korozyjnej.
Sławomir Sobczak
Komentarze (0)