• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(34)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.03.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 4 z 5


    Tab. 3 Parametry pracy systemu ARC140

    Systemy łukowe Metalisation są niezwykle proste w obsłudze, ich konserwacja jest niekłopotliwa. Części zużywające się systemu to miedziane prowadniki drutu i kapturek sprężonego powietrza znajdujące się w dyszy pistoletu.

    Natryskiwanie plazmowe


    Natryskiwaniem plazmowym nanosi się zwykle warstwy ceramiki, materiałów trudnotopliwych i kompozytów o bardzo dobrych właściwościach stosowane głównie w przemyśle energetycznym, chemicznym i lotniczym. Eksploatacja systemu i sam system są znacznie droższe niż systemy do natryskiwania łukowego czy płomieniowego. System musi być wyposażony w układ wodnego chłodzenia palnika. Materiał zwykle w formie proszku jest podawany do palnika plazmowego, w którym dochodzi do wyładowania łukowego w argonie. Temperatura w palniku osiąga około 14000K. Palnik jest zasilany argonem, ponieważ gaz ten ułatwia wytworzenie plazmy, często z domieszką gazu cząsteczkowego: wodoru lub azotu.

    Natryskiwanie plazmowe pozwala na naniesienie warstw z materiałów trudnotopliwych takich jak np. tlenek cyrkonu czy wolfram. Naniesione warstwy są mają bardzo dobrą adhezję, są gęste, a w związku z wykorzystaniem argonu, który jest gazem szlachetnym są czyste chemicznie.

    Systemy do natryskiwania plazmowego wyposażone są zwykle w następujące elementy: palnik, podajnik proszku, zasilacz i układ chłodzenia. System do natryskiwania plazmowego Metallisation PS50M wyposażono w zasilacz pracujący z maksymalną mocą 50kW przy prądzie 1000A. Konstrukcja palnika pozwala na wtrysk proszku w różnych punktach. Podajnik proszku pozwala na bardzo dokładną kontrolę ilości podawanego materiału, może być połączony na zasadzie sprzężenia zwrotnego z układem kontrolującym ilość podawanego materiału.

    Elementy systemu współpracują ze sobą za pośrednictwem osobnej jednostki kontroli procesu. Układy chłodzące, w które musi być zaopatrzony system, projektuje się i dobiera specjalnie do potrzeb klienta.

    Natryskiwanie naddźwiękowe (HVOF)


    Natryskiwanie naddźwiękowe (HVOF) jest zbliżone do natryskiwania płomieniowego. Różnica polega na spalaniu mieszanki tlenu i paliwa w komorze połączonej zwykle z długą „lufą”, w której gazy, wraz z nanoszonym materiałem w formie proszku osiągają bardzo wysoką prędkość 600-1000m/s (prędkość dźwięku w powietrzu wynosi 343 m/s). Lufa musi być aktywnie chłodzona, system do natryskiwania naddźwiękowego musi być wyposażony w dodatkowy układ chłodzenia. Warstwy naniesione HVOF są gęste i bardzo dobrze przylegają do podłoża. Ponieważ materiał jest rozpędzany do dużych prędkości, nie musi być mocno rozgrzany, żeby uformować warstwę. Niższa temperatura procesu ogranicza utlenianie materiału podczas nanoszenia.