Nowa automatyczna malarnia proszkowa bardziej wydajna i ekonomiczna
Nowoczesna linia do malowania proszkowego firmy Euroimpianti funkcjonuje już w nowym zakładzie produkującym narzędzia ogrodnicze, który mieści się w Trzeciewcu pod Bydgoszczą. Ciekawostką jest zamontowany tam zintegrowany piec syfonowy do wygrzewania lakieru i suszenia detali.
W 1984 roku rozpoczyna działalność rzemieślniczą Zakład Ślusarski Jan Romanik. Realizuje m.in. produkcję drobnych artykułów gospodarstwa domowego. Pięć lat później PPU Obróbki Plastycznej Metali TECHMŁOT Jan Romanik uruchamia produkcję narzędzi (młotków) i rozpoczyna pierwsze dostawy eksportowe. Obecnie firma Romanik S.A. posiada kilka zakładów: w Krasnej koło Kielc (produkującym narzędzia od wielu dziesięcioleci), w Przedborzu oraz Zakład Obróbki Drewna w Miastku (produkcja trzonów). Oferta firmy zyskuje uznanie wśród odbiorców w ponad 40 krajach w Europie i na świecie.
Wylot kabiny malarskiej.
Detale po nałożeniu farby proszkowej.
Rozwój przedsiębiorstwa i rosnąca produkcja wymuszają kolejne inwestycje. Dlatego też pod Bydgoszczą, w Trzeciewcu, powstał nowoczesny zakład, w którym powstają drobne narzędzia ogrodnicze. Mieści się tam hala montażowa, lakiernia, tłocznia, magazyn, a wkrótce przeniesione zostaną biura. Sama lakiernia zajmuje powierzchnię 160 m2. Urządzenia firmy Euroimpianti i G.A.TECH dostarczył polski dystrybutor ECO-LINE. Malarnia jest w pełni automatyczna. To duża zmiana w porównaniu do poprzedniej. Dotychczas detale były lakierowane ręcznie, a kabiny często wykonywane były samodzielnie. - Dzięki nowej inwestycji poprawiła się znacznie wydajność, a poza tym przygotowanie powierzchni malowanych elementów jest znacznie lepsze – mówi Jan Romanik, prezes zarządu firmy Romanik S.A. - Teraz możemy malować nawet 10 tys. elementów dziennie. A dlaczego zdecydowaliśmy się zakupić urządzenia firmy Euroimpianti? W praktyce widziałem w różnych zakładach produkcyjnych jak funkcjonują te lakiernie i wiem, że nowo zakupiona linia sprawdzi się również w naszym zakładzie.
Najczęściej używanym kolorem do malowania narzędzi ogrodniczych jest grafitowy.
Elementy po wyjściu z pieca susząco-wypalającego.
Firma ECO-LINE przygotowała cały projekt lakierni i kompleksowo ją wyposażyła. Linia składa się z natryskowego tunelu przygotowania powierzchni, zintegrowanego pieca susząco–wypalającego oraz w pełni automatycznego systemu nanoszenia farb proszkowych, w skład którego wchodzą aplikacje i manipulatory automatyczne G.A.TECH oraz kabina wraz z grupą odzysku farby proszkowej. Zastosowana kabina wyposażona w bardzo wydajny cyklon pozwala na pełny odzysk farby proszkowej i szybką zmianę kolorów. W zakładzie najczęściej wykorzystywany jest kolor grafitowy. Farby dostarcza firma Pulverit.
Kabina wyposażona została w wydajny cyklon.
Przygotowanie powierzchni.- Po pierwszych próbach malowania mogę powiedzieć, że mam bardzo pozytywne spostrzeżenia na temat funkcjonowania tej lakierni – dodaje J. Romanik. - Podnieśliśmy jakość przygotowania powierzchni malowanych detali oraz samo nakładanie powłok. Wzrosła wydajność przy mniejszych kosztach produkcji. A jest to niezwykle ważne, aby być konkurencyjnym na rynku.
Grzegorz Petka
Komentarze (0)