Dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniego zestawu farb do malowania przedmiotów drewnianych, szczególnie w przypadku, gdy wykończenie musi być w odcieniach bieli lub kolorach pastelowych.
Podkład izolacyjny
Malowanie drewna
Malowanie drewna to najczęściej proces kilkuetapowy. Liczba etapów zależy od wymagań jakościowych elementu końcowego. Bardziej istotne od liczby operacji jest rodzaj materiałów powłokowych. Najczęściej stosuje się system: podkład plus warstwa nawierzchniowa. Stosowanie podkładu daje nam wiele korzyści: zwiększa przyczepność wymalowania do powierzchni drewna, dzięki łatwej szlifowalności podkładu uzyskuje się gładkość powłoki, a w końcu stosowanie podkładu wpływa najczęściej na potanienie procesu malowania, dzięki często niższej cenie podkładu niż warstwy nawierzchniowej. W obliczu problemu żółknięcia drewna podkład powinien posiadać jeszcze jedną cenną cechę: powinien uniemożliwić migrację związków chemicznych. W trakcie nakładania zwykłego podkładu występuje tu zjawisko opisane powyżej: woda z podkładu rozpuszcza w sobie związki chemiczne z drewna, a zwłaszcza te z okolic sęków, gdzie jest ich dużo i parując wynosi je na swoją powierzchnię. Na każdej kolejnej warstwie nałożonej na taką powierzchnię, np. na warstwie farby nawierzchniowej, wystąpi to samo zjawisko. Można by pomyśleć, że proces szlifowania podkładu powinien usunąć te męczące przebarwienia. Niestety, w praktyce się to nie sprawdza. Przebarwienia są rozmieszczone zarówno na powierzchni, jak i częściowo w głębi warstwy podkładu i szlifowanie nie daje spodziewanego efektu. Aby uniknąć kosztownych i pracochłonnych działań związanych z przemalowywaniem przebarwionego drewna, firma AKSIL stworzyła podkład całkowicie blokujący migracje związków chemicznych z drewna.
Woda z podkładu rozpuszcza w sobie związki chemiczne z drewna, a zwłaszcza te z okolic sęków, gdzie jest ich dużo i parując wynosi je na swoją powierzchnię.
Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego zestawu farb do malowania przedmiotów drewnianych, szczególnie w przypadku, gdy wykończenie musi być w odcieniach bieli.
Zapobieganie przebarwieniom
Blokowanie migracji związków chemicznych z drewna na powierzchnię to efekt reakcji chemicznej zachodzącej pomiędzy składnikami podkładu a substancjami z drewna. Można powiedzieć, że podkład unieszkodliwia niekorzystne substancje i zatrzymuje je w sobie. Łatwo z powyższego wyciągnąć wniosek, że ilość zastosowanego podkładu będzie zależeć od rodzaju drewna. Na pewno w przypadku drewna o dużej zawartości związków chemicznych należy użyć więcej podkładu, np. wymagane będzie naniesienie dwukrotne. Czasami ten sam typ drewna, ale pochodzący z różnych lasów i z różnych dostaw będzie wymagał różnych grubości warstw naniesienia.
Podkład izolacyjny
- Firma AKSIL oferuje podkład do malowania trudnych powierzchni drewnianych z tendencją do powstawania przebarwień. Podkład „PODKŁAD IZOLACYJNY” jest wyrobem białym, kryjącym. Dla drewna sosnowego polecana jest grubość nanoszenia ok. 100 mikronów na mokro. Czas schnięcia podkładu: ok. godzina w warunkach otoczenia. Dostępne opakowania: 10 l, 20 l, 160 l.
Komentarze (0)