Z porównania obu odmian obróbki wirnikowej i pneumatycznej wynika, że obok zdecydowanej różnicy w ilości wyrzucanego ścierniwa w jednostce czasu na oczyszczaną powierzchnię, na wydajność czyszczenia i jakość oczyszczonej powierzchni w obróbce pneumatycznej istotny wpływ ma czynnik ludzki. Wynika to głównie z manualnej obsługi dyszy czyszczącej. Potencjalne obniżenie jakości oczyszczanej powierzchni pociąga za sobą nieuchronność stosowania dodatkowej kontroli jakości i oczywiście dodatkowe koszty. Koszty te mogą być zdecydowanie zmniejszone w przypadku mechanizacji, automatyzacji a także robotyzacji procesu.
Najwłaściwszym sposobem obniżenia kosztów pneumatycznej obróbki jest robotyzacja tej obróbki [5-8]. Istotne jest również i to, że robotyzacja obróbki pneumatycznej ogranicza lub eliminuje zagrożenia zdrowia ludzkiego, tak charakterystyczne dla tej obróbki. Robotyzacja obróbki lub mechanizacja czynności obsługi (przez zastosowanie manipulatorów przemysłowych) nie tylko poprawia warunki pracy, ale przede wszystkim poprawia jakość obrobionej powierzchni, umożliwiając uzyskanie powtarzalności skutków obróbki i podwyższenie wydajności procesu, a w konsekwencji – obniżenie kosztów procesu. Roboty wykonane w wersji przeciwwybuchowej i wyposażone w programy dla „samouczących” się komputerów są już wykorzystywane w przemyśle ciężkim do oczyszczania dużych, skomplikowanych odlewów [8].
Ogólnie jednak można stwierdzić, że obróbka pneumatyczna bez względu na rodzaj (z otwartym obiegiem ścierniwa czy zamkniętym, z ręcznym czy automatycznym prowadzeniem dyszy) jest obróbką kosztowną, przede wszystkim ze względu na bardzo duże zużycie energii elektrycznej niezbędnej do wytwarzania sprężonego powietrza. Częste stosowanie dysz o zbyt dużych średnicach krytycznych (powyżej 10 mm) lub stosowanie dysz nadmiernie zużytych (wzrost pola w przekroju krytycznym powyżej 50% pola nominalnego) prowadzi do nadmiernego i nieuzasadnionego wzrostu kosztów obróbki. Zbyt często zapomina się, że o doborze średnicy krytycznej dyszy decyduje głównie granulacja stosowanego ścierniwa. Na ogół średnica krytyczna dyszy nie powinna przekraczać pięciokrotnego największego wymiaru ziarna ściernego.Obserwuje się różnice w kosztach obróbki pneumatycznej z zamkniętym obiegiem ścierniwa i otwartym. Obróbka z obiegiem zamknięty jest w porównaniu z obróbką z obiegiem otwartym bardziej ekonomiczna (znikome straty ścierniwa, możliwość stosowania ścierniw o dużej skuteczności działania przy jednocześnie wielokrotnym ich użyciu). Koszty obróbki z obiegiem zamkniętym są kilkakrotnie mniejsze niż obróbki z obiegiem otwartym [1].
Komentarze (0)