• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(33)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.01.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 13 minut

    Strona 3 z 8

    Technologia wykonywania powłok za pomocą farb proszkowych pozwala na uzyskanie powłok o różnym efekcie wizualnym. Wśród najbardziej popularnych możemy wymienić:

  • powłoki gładkie od błyszczących do głęboko matowych;

  • powłoki o drobnej strukturze (wygląd powłoki przypomina gruboziarnisty papier ścierny) - powłoki te są dostępne przeważnie matowe;

  • powłoki o grubej strukturze błyszczące i matowe (wygląd powłoki przypomina trochę skórkę pomarańczy).

    Połysk jest jednoznacznie określany za pomocą sprzętu pomiarowego dla powłok gładkich. W przypadku powłok strukturalnych niejednorodne odbicie światła uniemożliwia uzyskanie wiarygodnego pomiaru.

    Przy wyborze farby dla planowanych zastosowań należy dokładnie przestrzegać zaleceń producenta. Każdy z odpowiedzialnych producentów farb proszkowych dostarcza swoim klientom wraz z farbą wiedzę techniczną odnośnie jej stosowania. Jeśli brak nam wsparcie technicznego ze strony dostawcy farb, to ze swoimi problemami zostaniemy sami.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    4. Przygotowanie powierzchni przed malowaniem


    Przyczepność farb proszkowych do podłoża i tym samym w znacznym stopniu własności ochronne powłoki są zależne głównie od właściwego przygotowania powierzchni przed malowaniem. To przygotowanie powierzchni decyduje o tym, jak długo powłoka będzie użytkowana bez widocznych śladów korozji. Jest wiele nieporozumień na temat konieczności i sposobów obróbki powierzchni i dlatego trzeba pamiętać, że:

  • przygotowanie powierzchni jest zależne od spodziewanego środowiska, w którym będzie użytkowana powłoka. Powłoki użytkowane wewnątrz pomieszczeń nie wymagają tak dobrego przygotowania przed malowaniem, jak np. powłoki architektoniczne.

  • przyczepność powłok do podłoża jest bezpośrednio związana z właściwie przeprowadzonym przygotowaniem powierzchni. Zła przyczepność bezpośrednio po nałożeniu powłoki jest przeważnie rezultatem braku lub błędnie przeprowadzonego przygotowania powierzchni.

  • proste jednozabiegowe sposoby przygotowania powierzchni mają niewątpliwe zalety, lecz zakres ich zastosowania jest ograniczony do powierzchni użytkowanych wewnątrz pomieszczeń.

  • mechaniczne przygotowanie powierzchni (obróbka strumieniowo-ścierna) jako jedyna operacja przygotowania podłoża przed malowaniem może być przyczyną wad powłoki. W procesie mechanicznym nie ma możliwości odtłuszczenia powierzchni.

  • stal i metale kolorowe wymagają różnego przygotowania powierzchni i mają różną odporność korozyjną.

  • stopy aluminium stosowane w architekturze powinny być przygotowywane przed malowaniem zgodnie z wytycznymi Qualicoat lub GSB. Jedynie przygotowanie akceptowane prze te standardy pozwala na bezpieczne i bezproblemowe stosowane powłok proszkowych w architekturze.

  • Komentarze (4)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ tropks 4 7 miesięcy temu A jak to widzicie - http://easca.pl/... ? Polecam regularnie czytać branżowe serwisy, bo można z tego wyciągnąć wiele wniosków. Kwestia jedynie taka, co dokładnie was interesuje.
      oceń komentarz zgłoś do moderacji
    • ~ Łukasz 3 ponad rok temuocena: 33%  Polecam firmę Art-trans ze Słupna. To prawdziwi fachowcy w zakresie piaskowanie i malowania proszkowego www.art-trans.net...
      oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
    • ~ Neverland 2 ponad rok temuocena: 25%  Pamiętajmy - najpierw piaskowanie, później lakierowanie. Bez piaskowania powłoki nie wyglądają dobrze i mają kiepską trwałość. Jak już musimy coś polakierować, to powierzmy to profesjonalistom. Polecam Stelco z Krakowa-Libertowa. Na stronie firmowej można znaleźć wiele cennych artykułów i informacji o malowaniu proszkowym, wadach i zaletach tej metody oraz piaskowaniu.
      oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
    • ~ Neverland 1 ponad rok temuocena: 17%  Pamiętajmy - najpierw piaskowanie, później lakierowanie. Bez piaskowania powłoki nie wyglądają dobrze i mają kiepską trwałość. Jak już musimy coś polakierować, to powierzmy to profesjonalistom. Polecam Stelco z Krakowa-Libertowa. Na stronie firmowej można znaleźć wiele cennych artykułów i informacji o malowaniu proszkowym, wadach i zaletach tej metody oraz piaskowaniu.
      oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji