• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(33)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.01.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 13 minut

    Strona 5 z 8

  • 6. Utwardzanie farb proszkowych


    Właściwe utwardzenie farby proszkowej ma decydujące znaczenie dla właściwości mechanicznych gotowej powłoki. Zawsze należy powtarzać prostą zasadę, że czas utwardzania powłoki podawany przez producenta farby odnosi się do rzeczywistego przedziału czasu, w którym pokryty element przebywa w piecu od momentu ogrzania się do wymaganej temperatury utwardzania farby do momentu opuszczenia pieca. Aby farba była właściwie utwardzona w piecach konwekcyjnych, konieczne jest ogrzanie do wymaganej temperatury całego napylonego elementu. Zasada ta musi być bezwzględnie przestrzegana, ponieważ:

  • farba proszkowa uzyskuje pełne własności mechaniczne i odporności chemicznej w momencie uzyskania właściwego stopnia usieciowania.

  • czas przebywania pokrytych elementów w piecu jest bezpośrednio związany z ich masą (całkowitą pojemnością cieplną elementów przebywających jednocześnie w piecu) i mocą grzewczą pieca. Dlatego też konieczne jest dokładne śledzenie temperatury w piecu podczas utwardzania farby.

  • dla wielu powłok proszkowych nie jest obojętne jak przebiega proces utwardzania. Znaczny spadek temperatury podczas utwardzania (np. w piecach komorowych bezpośrednio po wjeździe napylonych elementów) może być przyczyną powstawania wad gotowej powłoki.

  • należy przestrzegać dokładnie temperatur utwardzania podawanych przez producentów farb. Jeżeli temperatura w piecu jest zbyt niska, pomimo długiego czasu utwardzania powłoka nie osiągnie wymaganych własności mechanicznych i chemicznych. Zbyt duża temperatura prowadzi do stopniowej destrukcji użytej do produkcji farby żywicy.

  • część farb proszkowych jest stabilna w ograniczonym zakresie na długotrwałe działanie podwyższonych temperatur. Dlatego też możemy spodziewać się zmiany koloru powłok proszkowych podczas utwardzania, przy znacznym przekroczeniu czasów zalecanych przez producentów farb.

  • utwardzanie farby proszkowej jest ostatnim etapem procesu tworzenia powłoki i ze względu na efekt końcowy najważniejszym. Wiele błędów popełnionych wcześniej, podczas poprzednich etapów procesu ujawnia się właśnie pod wpływem działania wysokiej temperatury. Najczęściej ciepło uwidacznia problemy przygotowania powierzchni przed malowaniem. Często jest również niedoceniana konieczność właściwego serwisowania pieców do utwardzania powłok proszkowych. Prowadzi to do wielu nieporozumień, ponieważ wadliwa praca pieca jest często błędnie rozpoznawana jako problem jakości farby proszkowej.

  • Co powinno budzić niepokój?

  • WYDANIE 1(33)/2005