Dopóki wykonywane przez nas powłoki spełniają spodziewane wymagania jakościowe nie poświęcamy zbyt wiele uwagi mogącym wystąpić problemom. Kiedy jednak problemy się pojawiają, lepiej jest, gdy jesteśmy na nie przygotowani. Warto wiedzieć, co powinno budzić nasz niepokój.
1. Kłopoty z napyleniem powłoki
Kłopoty z napylaniem farb proszkowych występują bardzo często. Wiele czynników ma wpływ na właściwe napylanie. Wśród nich można wybrać występujące najczęściej i przypisać im charakterystyczne objawy, jak poniżej:
2. Powłoka źle przylega do podłoża
Właściwie wykonane powłoki proszkowe mają bardzo dobrą przyczepność do podłoża. Są elastyczne i odporne na uderzenia. Jakiekolwiek oznaki utraty przyczepności utwardzonej powłoki powinny być sygnałem do sprawdzenia poszczególnych etapów procesu malowania. Bezpośredni wpływ na złe przyleganie powłok proszkowych mają:
O ile pojawi się problem złej przyczepności powłoki proszkowej najprawdopodobniej nie jest on związany z wadliwą jakością farby proszkowej. Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko.
3. Niejednorodny wygląd i barwa powłoki
Przyczyn niejednorodnego wyglądu powłoki może być kilka. Wśród najbardziej oczywistych można wymienić następujące:
Efekt skórki pomarańczowej pojawia się na gładkich powłokach, kiedy farbie podczas napylania dostarczany jest zbyt duży ładunek elektrostatyczny. Źle rozumiane dążenie do jak największej wydajności napylania prowadzi do zwiększania napięcia i prądu ładowania, co w rezultacie przeładowuje farbę. Występowanie skórki pomarańczowej znacznie pogarsza efekt wizualny powłoki. Jest to najpopularniejszy problem podczas aplikacji farb proszkowych.
Komentarze (4)