• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(33)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.01.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 13 minut

    Strona 6 z 8


    Dopóki wykonywane przez nas powłoki spełniają spodziewane wymagania jakościowe nie poświęcamy zbyt wiele uwagi mogącym wystąpić problemom. Kiedy jednak problemy się pojawiają, lepiej jest, gdy jesteśmy na nie przygotowani. Warto wiedzieć, co powinno budzić nasz niepokój.

    1. Kłopoty z napyleniem powłoki


    Kłopoty z napylaniem farb proszkowych występują bardzo często. Wiele czynników ma wpływ na właściwe napylanie. Wśród nich można wybrać występujące najczęściej i przypisać im charakterystyczne objawy, jak poniżej:

  • złe uziemienie pokrywanego elementu zawsze będzie powodem uzyskiwania zbyt cienkiej powłoki i małej efektywności napylania. Bardzo mała część napylanej farby będzie na pokrywanym elemencie, reszta będzie zalegać w kabinie. Dodatkowym efektem będą wyładowania elektryczne, a w przypadku napylania ręcznego zawracanie farby i osiadanie jej na operatorze aplikatora.

  • Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    zbył mały ładunek dostarczany napylanym cząsteczkom farby jest przyczyną otrzymywania zbyt cienkich powłok, małej efektywności osiadania farby na pokrywanym elemencie.

  • zbyt duży wydatek farby prowadzi do małej efektywności osiadania farby na elemencie pokrywanym w stosunku do wielkości przepływu przez aplikator. W rezultacie farba będzie zalegać w kabinie lub również poza nią w przypadku niewydolnych systemów odzyskowych.

  • zbyt duży ładunek dostarczany farbie podczas napylania powoduje wiele problemów. Najbardziej widoczne są trudności z właściwym i równomiernym osiadaniem farby na pokrywanym elemencie. W przypadku pokrywania elementów o złożonych kształtach właściwe ich napylenie staje się niemożliwe.

    2. Powłoka źle przylega do podłoża


    Właściwie wykonane powłoki proszkowe mają bardzo dobrą przyczepność do podłoża. Są elastyczne i odporne na uderzenia. Jakiekolwiek oznaki utraty przyczepności utwardzonej powłoki powinny być sygnałem do sprawdzenia poszczególnych etapów procesu malowania. Bezpośredni wpływ na złe przyleganie powłok proszkowych mają:

  • brak przygotowania powierzchni.

  • wadliwie przeprowadzone przygotowanie powierzchni.

  • niedostateczne utwardzenie powłoki.

    O ile pojawi się problem złej przyczepności powłoki proszkowej najprawdopodobniej nie jest on związany z wadliwą jakością farby proszkowej. Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko.

    3. Niejednorodny wygląd i barwa powłoki


    Przyczyn niejednorodnego wyglądu powłoki może być kilka. Wśród najbardziej oczywistych można wymienić następujące:

    Efekt skórki pomarańczowej pojawia się na gładkich powłokach, kiedy farbie podczas napylania dostarczany jest zbyt duży ładunek elektrostatyczny. Źle rozumiane dążenie do jak największej wydajności napylania prowadzi do zwiększania napięcia i prądu ładowania, co w rezultacie przeładowuje farbę. Występowanie skórki pomarańczowej znacznie pogarsza efekt wizualny powłoki. Jest to najpopularniejszy problem podczas aplikacji farb proszkowych.

  • Komentarze (4)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ tropks 4 7 miesięcy temu A jak to widzicie - http://easca.pl/... ? Polecam regularnie czytać branżowe serwisy, bo można z tego wyciągnąć wiele wniosków. Kwestia jedynie taka, co dokładnie was interesuje.
      oceń komentarz zgłoś do moderacji
    • ~ Łukasz 3 ponad rok temuocena: 33%  Polecam firmę Art-trans ze Słupna. To prawdziwi fachowcy w zakresie piaskowanie i malowania proszkowego www.art-trans.net...
      oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
    • ~ Neverland 2 ponad rok temuocena: 25%  Pamiętajmy - najpierw piaskowanie, później lakierowanie. Bez piaskowania powłoki nie wyglądają dobrze i mają kiepską trwałość. Jak już musimy coś polakierować, to powierzmy to profesjonalistom. Polecam Stelco z Krakowa-Libertowa. Na stronie firmowej można znaleźć wiele cennych artykułów i informacji o malowaniu proszkowym, wadach i zaletach tej metody oraz piaskowaniu.
      oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
    • ~ Neverland 1 ponad rok temuocena: 17%  Pamiętajmy - najpierw piaskowanie, później lakierowanie. Bez piaskowania powłoki nie wyglądają dobrze i mają kiepską trwałość. Jak już musimy coś polakierować, to powierzmy to profesjonalistom. Polecam Stelco z Krakowa-Libertowa. Na stronie firmowej można znaleźć wiele cennych artykułów i informacji o malowaniu proszkowym, wadach i zaletach tej metody oraz piaskowaniu.
      oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji