Nierównomierna grubość powłoki proszkowej powoduje, że w pewnych miejscach powłoka jest zbyt cienka. Rezultatem jest niepełne pokrycie podłoża. Widoczny efekt jest w związku z tym rezultatem nałożenia się koloru podłoża i cienkiej warstwy farby.
Żółte bądź brunatne plamy na powłoce proszkowej najczęściej są spowodowane niewłaściwym przygotowaniem powierzchni, a właściwie niedostatecznym jej odtłuszczeniem. Jeżeli na powierzchni malowanego elementu znajdują się jakiekolwiek tłuste pozostałości, to możemy mieć pewność, że pojawią się jako wada gotowej powłoki. W przypadku spawanych przekrojów zamkniętych jest bardzo prawdopodobne, że nieusunięty z wewnątrz tłuszcz wypłynie poprzez spoiny i zabarwi powłokę.
Przyciemnienia i zażółcenia powłok miejscowe, czasem występujące na całej powierzchni detali są powodowane przez niewłaściwe utwardzanie powłoki. Szczególnie są widoczne na jasnych odcieniach farb. Jest to wynik destrukcyjnego działania temperatury na żywicę, podstawowy składnik farby. Zbyt duża temperatura, czy zbyt długi czas przebywania w piecu może mieć wpływ na wygląd powłoki.
4. Obce wtrącenia w gotowej powłoce
Obce wtrącenia w powłoce proszkowej są w większości przypadków wynikiem braku zachowania odpowiedniej czystości podczas procesu malowania. Pierwsze podejrzenie pada niemal zawsze na niewłaściwą jakość farby proszkowej, lecz są to naprawdę wyjątkowe sytuacje, kiedy farba zostaje zanieczyszczona podczas procesu produkcyjnego. Znacznie częściej mamy do czynienia z kurzem, pyłem, włóknami z materiałów tekstylnych. itp. Z zanieczyszczeniami znajdującymi się w pomieszczeniu malarni i wraz z kierunkiem przepływu powietrza transportowanymi do kabiny natryskowej i dalej napylanymi wraz z farbą. Poza tym często mamy do czynienia ze źle wypłukanymi opiłkami z operacji obróbki mechanicznej, czy innymi zanieczyszczeniami przenoszonymi na powierzchni pokrywanego elementu. Wszystkie te zanieczyszczenia będą widoczne jak wada gotowej powłoki. Większość z nich podczas utwardzania wypłynie na powierzchnię.
5. Kratery do podłoża w powłoce
Kratery powstające na powłoce proszkowej podczas utwardzania są widocznym efektem odgazowywania podłoża. Poza poważnym defektem estetycznym, stanowią nieciągłość powłoki otwierając drogę dla korozji. Powodów odgazowywania powierzchni może być kilka:
Komentarze (4)