• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(40)/2006

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.03.2006, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 2

    Po wyjściu z suszarki, podwozia wprowadzane są do dwustrefowej strefa ochładzania. W tej strefie detale przesuwane są ponownie wzdłuż osi szyny transportowej. W drugiej strefie ochładzania detale opuszczane są przez otwartą podłogę na transport podłogowy (fot. 3) i proces malowania zostaje zakończony.

    276teileabnahme_man_sz.jpg

    Fot. 3. Odbiór podwozi na poziomie “0“

    276farbversorgung_man_sz.jpg

    Fot. 4. Przygotowalnia farb na poziomie “0”

    Na wysokości 12 m na pomoście nad malarnią b+m surface systems GmbH umieściło system wentylacji nawiewno-wywiewnej wraz z dopalaczem (najnowszej generacji typu RNV, więc zużywa wielokrotnie mniej energii – tylko 1/3 tego, co dopalacze typu TNV). Instalacja nawiewna wyposażona jest w specjalny wymiennik ciepła, który pozwala na oszczędność energii, wykorzystując energię cieplną zawartą w powietrzu odprowadzanym z kabin. Na poziomie “0” obok stacji zakładania i zdejmowania detali zamontowano instalację odszlamiania i obróbki wody z filtrów wodnych, centralę rozdzielczą oraz mieszalnię farb.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Kompletna malarnia – jeden dostawca

    Kabina malarska firmy b+m surface systems GmbH wyposażona jest w osiem stanowisk malarskich. Podstawową farbą nakładaną na podwozia jest czarna, dwuskładnikowa farba wodorozcieńczalna. W celu utrzymania prawidłowego i stałego stosunku farby bazowej, utwardzacza i rozcieńczalnika (woda DEMI), farba podawana jest do pistoletu z zestawu poprzez dozowniki, które precyzyjnie dozują trzy ww. komponenty. Oprócz tego, każde stanowisko malarskie zaopatrywane jest oddzielnym systemem podawania farby (w razie jakiejkolwiek awarii) oraz dodatkowym zestawem na farby specjalne. W sumie każdy malarz ma “pod ręką” trzy pistolety malarskie. Rozprowadzanie farby, utwardzacza i rozcieńczalnika na stanowiska malarskie realizowane jest przewodami rurowymi o łącznej długości 230 m.

    W pełni klimatyzowanej malarni znajduje się również mieszalnia farb (poziom “0” – fot. 4). Na poziomie kabiny malarskiej usytuowana jest dodatkowa mieszalnia farb. Ma ona za zadanie dostarczyć na stanowiska malarskie farbę w innym kolorze niż czarny. Mieszalnia ta połączona jest windą z mieszalnią podstawową.

    Malarnia w zakładach MAN w Salzgitter pozwala pomalować ponad 100 podwozi dziennie w czasie dwóch zmian! Poza dużą wydajnością gwarantuje stałą i wysoką jakość powłoki malarskiej, co zarazem pozwala na rozwojowe planowanie produkcji. Nowym wyzwaniem będzie robotyzacja procesu malowania. Zostało to przewidziane przy projektowaniu obecnej kabiny malarskiej. W niedalekiej przyszłości roboty malarskie typu T1 firmy b+m surface systems GmbH zastąpią malarzy.

    276tabelaaaa.jpg

    W grudniu 2005 r. w fabryce MAN w Salzgitter zrealizowana została przez firmę b+m surface systems GmbH automatyzacja procesu malowania osi samochodów ciężarowych. O urządzeniu tym poinformujemy w następnym numerze.

    Informacja o malarni

    dr inż. Thomas Barmbold

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...