Na przełomie lat 2005/2006 w zakładach MAN w Salzgitter otworzono nową malarnię półosi samochodów ciężarowych, zbudowaną przez generalnego dostawcę – firmę b+m surface systems GmbH. Szczególnym wyzwaniem projektu była dwuetapowa koncepcja budowy malarni, pozwalająca wykorzystać istniejące manipulatory malarskie ze starej malarni.
Pierwszy etap budowy polegał na kompletnym montażu malarni i częściowym montażu systemu transportu. W drugim etapie przeniesiono i uruchomiono manipulatory malarskie, które swego czasu były również dostarczane przez b+m oraz podłączono system transportu. Drugi etap budowy musiały być przeprowadzony pomiędzy świętami Bożego Narodzenia i początkiem produkcji w Nowym Roku. Zakres dostawy nowej malarni obejmował kabinę malarską z filtracją wodną oraz centralą nawiewno-wywiewną z urządzeniem do odzysku ciepła, strefę odparowywania, piec, strefę ochładzania, urządzenia peryferyjne oraz system transportu międzyoperacyjnego Power&Free (fot. 1). Detale malowane są dwoma manipulatorami. Farba, przygotowywana w mieszalni farb, doprowadzana jest do manipulatorów przez system centralnego rozprowadzania farby. Manipulatory i system rozprowadzania farby przeniesione zostały ze starej malarni.
Fot. 1. System Power&FreePrzebieg procesu technologicznego
Podstawowy załadunek półosi na transport Power&Free odbywa się na dwóch niezależnych stacjach zakładania detali. Zawieszanie realizowane jest przy pomocy podnośników. Stacje te są tak wykonane, że półosie mogą być “przerzucane” na nie bezpośrednio z systemu transportu linii produkcyjnej. Półosie niestandardowe dostarczane są na przenośnik Power&Free poprzez inną, trzecią stację zakładania detali. Czwarta stacja umiejscowiona jest przy transporcie dolnym, którym dostarczane są półosie innych producentów i półosie specjalne. Te półosie, po pomalowaniu, przekładane są powtórnie na ten sam system transportu. Wszystkie pozostałe półosie, po pomalowaniu, przekładane są na inny system transportu dolnego, który dostarcza je do punktów odbioru. W strefie buforowej odbywa się maskowanie piasty koła i tarcz hamulcowych. Po procesie maskowania, półosie wprowadzane są do kabiny malarskiej (fot. 2). Wymiary wewnętrzne kabiny wynoszą – dł. x szer. x wys. = 10 x 5 x 3 (m). Obudowa kabiny jest kasetową konstrukcją samonośną, wykonaną z blachy stalowej ocynkowanej, o dużej powierzchni okiennej. Okna wykonane są ze szkła bezpiecznego i tak wpasowane w konstrukcję kabiny, że nie wypadają nawet po zniszczeniu uszczelek (np. pożar). W celu łatwego czyszczenia, część wewnętrzna kabiny jest całkowicie gładka. Wejście i wyjście z kabiny zamykane jest drzwiami podnoszonymi, które współpracują z taktem systemu transportu. W nowej kabinie, tak jak w starej, zamontowane są dwa manipulatory malarskie (fot. 3), jednakże przewidziano w niej również miejsce na zamontowanie trzeciego manipulatora. Pozwoli to w przyszłości na elastyczne reagowanie na ewentualne zmiany produkcyjne.
Komentarze (0)