• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(47)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.05.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 1 z 5

    Wiele innowacji w technologii pokryć proszkowych ukierunkowanych jest na optymalizowanie efektywności ładowania cząsteczek proszku przez system aplikacyjny. Historycznie, większy nacisk w rozwoju aplikacji kładło się na samej elektrostatyce oraz sposobie kontroli systemu. Jednakże, doświadczony operator wie, że kontrola elektrostatyki (ładowania) nie jest jedynym czynnikiem pozwalającym na optymalizację efektywności lakierowania, szczególnie trudnych obszarów produktów. Trzeba zdać sobie sprawę, że aerodynamika proszku jest nie mniej ważna i często może odgrywać decydującą rolę.

    Kluczem jest aerodynamika

    Aby zoptymalizować aerodynamikę cząsteczek proszku musimy zająć się kilkoma kwestiami:

    - dynamika chmury podczas lakierowania,

    - charakterystyka pompy proszkowej;

    - stosunek ilości powietrza do proszku;

    - wpływ na aerodynamikę produktów o skomplikowanych kształtach.

    Tradycyjne pompy eżektorowe używane do podawania proszku lakierniczego ze zbiornika fluidyzacyjnego (kartonu) do aplikacji, stały się „wąskim gardłem” dla optymalizacji efektywności nakładanie lakieru proszkowego. Głównym problemem jest nadmierna ilość (objętość) powietrza koniecznego do pobrania i transportu proszku.

    Wszystkie zmiany kształtu i materiału pomp oraz zwężek ventouriego, dokonane przez lata przynosiły marginalną poprawę w efektywności lakierowania proszkowego.

    Nowa technologia dostępna dla użytkowników technologii lakierowania proszkowego pozwala wykorzystanie zmian pozwalających na:

    - znacznie zwiększoną efektywność lakierowania proszkowego;

    - ogromne ułatwienie w lakierowaniu trudno dostępnych części produktów;

    - większa kontrola kosztów lakierowania;

    - prędkość i jakość zmian kolorów;

    - zwieszona efektywność odzysku systemu.

    Technologia HDLV (Prodigy)

    Technologia Prodigy rozwijana jest w przeciągu ostatnich trzech lat zajmując poważne miejsce laboratoriów firmy Nordson na całym świecie.

    Podstawowym składnikiem nowej technologii jest nowa metoda transportu proszku ze zbiornika fluidyzacyjnego (kartonu) do dyszy aplikacji proszkowej. Nowe pompy - HDLV (High Density Low Volume – Duża Gęstość Mała Objętość) otwierają nową erę w technologii lakierowania proszkowego, przełamując ograniczenia jakie zawsze posiadały tradycyjne pompy eżektorowe.

    Aby w pełni zrozumieć przewagę nowej, rewolucyjnej technologii należy wpierw się przyjrzeć ograniczeniom metody tradycyjnej.

    Zwróćmy uwagę na bardzo różne kształty lakierowanych - Rys. 1.

    415024.jpg

    Każdy z pokazanych kształtów produktu reprezentuje inne wymagania aplikacyjne. Obraz pola elektrostatycznego i aerodynamiki powietrza są bardzo różne dla każdej ilustracji.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...