Aliplast zainwestował w linię do pionowego malowania proszkowego profili aluminiowych
Niezwykle wydajna, niezawodna, a przy tym ekonomiczna i ekologiczna – taka jest właśnie najnowocześniejsza linia do pionowego malowania proszkowego profili aluminiowych, jaka od kilku miesięcy pracuje w firmie Aliplast z Lublina. Poziom techniczny wyposażenia i zastosowane technologie są najnowocześniejszymi w branży lakiernictwa proszkowego.
Aliplast jest projektantem, producentem i dostawcą systemów aluminiowych dla budownictwa. – Misja firmy Aliplast to zbudowanie silnej pozycji jako producenta w branży systemów aluminiowych dla budownictwa na rynku krajowym, jak i europejskim – zapewnia Ewa Ciołek, kierownik działu marketingu spółki Aliplast. – Realizowana jest konsekwentnie poprzez utrzymywanie wysokiej jakości technicznej produktu, szerokiej i nowatorskiej ofercie pozwalającej na indywidualne podejście do każdej realizacji oraz nowoczesnej produkcji.
Lakiernia zasilana deszczówką
Aliplast może pochwalić się nową linią do malowania proszkowego profili aluminiowych, która na pełnych obrotach pracuje od początku września. Umożliwia ona lakierowanie profili o długości do 7500 mm i o maksymalnym przekroju wpisanym w prostokąt o wymiarach 200 × 100 mm. Wydajność produkcyjna lakierni to nawet 900 mkw. na godzinę. To trzy razy więcej niż można uzyskać na tradycyjnej linii horyzontalnej. – Zastosowane przez producenta i chronione patentem rozwiązania powodują minimalizację kosztów, a zastosowanie ekologicznej technologii czynią ją unikalną w skali kraju – mówi Ryszard Flasiński, dyrektor operacyjny w firmie Aliplast.
Nowa malarnia umożliwia lakierowanie profili aluminiowych o długości do 7500 mm.
Jak wygląda proces przygotowania powierzchni i malowania w takiej malarni? Lakiernicy zawieszają profile na hakach, które stopniowo unoszą je ku górze. Kiedy osiągną pozycję pionową wjeżdżają do tunelu przygotowania powierzchni, w którym są cztery strefy: mycie, odtłuszczanie, płukanie i pasywacja bezchromowa. Warto zaznaczyć, iż lakiernia jest w pełni zasilana wodą deszczową z podziemnego zbiornika o pojemności 1000 metrów sześciennych, tzn. wykorzystuje się ją właśnie do obróbki powierzchni, co przynosi wymierne korzyści ekonomiczne. Woda zbierana jest z dachów zakładu, które zajmują w sumie 3 hektary powierzchni. Jest oczywiście filtrowana. Jak zapewniają technolodzy, jej jakość jest bardzo dobra, tak jak wody demi. Sam tunel przygotowania powierzchni ma 32 metry długości i 10 metrów wysokości. Stelaże wykonane są z blachy kwasoodpornej obudowanej specjalną plandeką chemoodporną i wytrzymałą na wysoką temperaturę. Chemia pompowana jest do góry i z wysokości wylewa się kaskadowo na profile. Dozowana jest ona automatycznie, a sam proces nie wymaga kontroli. Po wyjściu z tunelu profile trafiają do suszarki, następnie do jednej z dwóch kabin lakierniczych. Pistolety (20 sztuk na manipulatorze) pracują w kierunku góra-dół z zadaną prędkością. Profile się obracają, dzięki czemu pokrywane są proszkiem z każdej strony. Praca centrum proszkowego OptiCenter jest bezpyłowa, szybka i pozwala na uzyskiwanie wyjątkowych wyników w procesie napylania proszkowego. Farba podawana jest bezpośrednio z kartonu, nie trzeba jej przesypywać do zbiorników.
Komentarze (0)