• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(96)/2015

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydarzenia

    ponad rok temu  01.07.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 13 minut

    Strona 6 z 6

    Przed trzema laty pisałem o usługowym umożliwianiu klientowi samodzielnego komponowania farb. Firmy dostarczają oprogramowania, materiały i wykonują zamówione kompozycje. Postęp w tej dziedzinie był niewielki, natomiast producenci składników zaczęli podawać klientom (producentom materiałów pokryciowych) bardzo obszerne informacje o nich. Wynika z tego, że producenci farb dobierają kompozycje na życzenie klientów i wykonują je, a klienci nie wykazują się tu inicjatywą twórczą. Projektowanie farb ich przerasta, albo nie jest dla nich istotne. BASF, który w 2007 r. uruchomił w Ludwigshafen "fabrykę designu" i zebrał pozytywne doświadczenia we współpracy z klientami, uruchomił w 2014 następną w Tokio. PPG utworzyło serwis "Concierge" dla zarejestrowanych firm, które chcą nowych rozwiązań pokryciowych dla nowych ambitnych programów budowlanych. Serwis obejmuje koordynację projektów, zwłaszcza wykorzystujących duże powierzchnie szklane.

    Pisałem również o możliwościach łączenia funkcji pokryciowych z oszczędzaniem bądź pozyskiwaniem energii. Stało się to bardziej realne odkąd rząd USA podjął program zaoszczędzenia w 2020 roku 40 mld USD (20%) na kosztach eksploatacji budynków komercyjnych. Program SunShot ma promować fotowoltaikę wbudowaną w konstrukcje budynków. Cele to osiągnięcie sprawności lepszej niż 8% (obecnie 6-7%) i trwałości powyżej 20 lat. Uniwersytet w Sheffield napyla warstwy perowskitu (tlenek wapniowo-tytanowy) dające efektywność powyżej 11%. AkzoNobel podjęło współpracę z Instytutem Energii Słonecznej Uniwersytetu w Singapurze w poszukiwaniu tańszych technologii produkcji krzemowych ogniw słonecznych.


    Wykorzystałem materiały z pism Coatings World, Paint and Coatings Industry, portali Nowy Przemysł i PhysChem oraz literaturę firmową i źródłową naukową.


    Zbigniew Krawczyk

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...