Wydatek obliczony należy powiększyć w następujących przypadkach. Dla komór o dł. D > 15 m x 1,4.
W przypadku prac uznanych jako brudzących: x 1,4 np. usuwamie starych powłok lakierniczych, stosowania bardzo pylących ścierniw, jak np. żużle odpadowe).
Nie powinno się z reguły zawracać powietrza odpylonego, gdyż może zawierać ono najgroźniejsze dla pracownika drobne pyły respirabilne.
Po zamontowaniu komory winny być przeprowadzone badania na zapylenie we wnętrzu komory, które powinno zapewnić nie przekraczanie wartości NDS pyłów powstających w czasie pneumatycznej obróbki strumieniowo-ściernej i dobra widoczność.
Oczyszczarki "bezpyłowe" podręczne, przenośne i przewoźne z zamkniętym obiegiem ścierniwa, posiadające układ filtro-wentylacyjny mogą, więc zgodnie z treścią § 6 pracować nawet w pomieszczeniu zamkniętym, nie przeznaczonym wyłącznie do oczyszczania powierzchni metali i innych powierzchni. Oznacza to też, że bez żadnych przeszkód mogą być stosowane takie urządzenia podczas prac terenowych, pozostając w zgodzie z wymaganiami ochrony środowiska. Mogą być, zatem bardzo przydatne przy pracach związanych z konserwacją i renowacją powłok lakierowych oraz usuwania farb z niebezpiecznymi pigmentami (CrVI, Pb, Cd oraz Ni) bez konieczności izolowania i osłaniania stanowiska pracy tego typu oczyszczarek.
Inne przepisy i wymagania mające zastosowanie do urządzeń pneumatycznej obróbki strumieniowo-ściernej powierzchni to:
1 - "Wielkość wyemitowanej do otoczenia ilości pyłów z układu filtracyjno- wentylacyjnego nie powinna przekraczać 4 mg/m3". Przestrzeganie tej wielkości emisji pyłów daje gwarancję, że w wyniku wyrzuconego przez komin systemu odpylającego komory, zapylonego na tym poziomie pyłów nie spowoduje przekroczenia dopuszczalnych przez ochronę środowiska najwyższych dobowych poziomów pyłów zawieszonych w powietrzu, które mają wartości rzędu 50 µg/m3. Dla potwierdzenia tego faktu budujący oczyszczarkę winien przedstawić operat emisji pyłów zawierający wyliczenie emisji i imisji w czasie 1 h, 8 h, 1 doby i całego roku, do sporządzenia, którego uwzględnia się: o wielkość wyrzutu pyłów i ich charakterystykę, o prędkość wylotu strumienia z komina, o wysokość i średnicę komina, o gęstości właściwe pyłów, o kierunki i siły wiatrów występujących w danym miejscu w ciągu roku dla wyznaczenia tzw. "róży wiatrów", o charakterystykę tzw. "szorstkości danego terenu".
Komentarze (0)