• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(31)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Antykorozja

    ponad rok temu  01.09.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 4 z 5


    2 - Poziom głośności na stanowisku pracy nie może przekraczać 85 dB (decybeli) zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 17.06.1998 r. (Dz. U. 79 poz. 513/1998) i normą PN-N-01307 z grudnia 1994 r.

    Obniżenie poziomu głośności realizuje się przez odpowiednie wyłożenie wnętrza komory materiałami głuszącymi oraz obniżeniem hałasu pracy układu odzysku ścierniwa, poprzez zastąpienie pneumatycznego odsysania oraz mechanicznego zgarniania zużytego ścierniwa, bezgłośnym systemem elastycznych listew zgarniających.


    3 - Poziom oświetlenia w komorze roboczej winien wynosić nie mniej niż 200 Luxów według wymagań PN-84/E-02033. Zastosowanie w komorze oświetlenia wartości 300 Luxów oraz dodatkowe wyposażenie komory w światła boczne obok dobrej wentylacji stwarzają wysoki komfort pracy we wnętrzu komory roboczej.


    4 - Wyposażenie ochronne operatorów oczyszczarki winno posiadać znak bezpieczeństwa B wydawany przez Biuro Certyfikacji przy CIOP oraz atesty Centralnego Instytutu Ochrony Pracy CIOP.


    5 - Posiadanie zbiorników ciśnieniowych jakimi są oczyszczarki pneumatyczne winny być zgłaszane do Urzędu Dozoru Technicznego, gdyż stosowane w nich nadciśnienia przekraczają 0,5 bara, a iloczyn nadciśnienia wyrażony w barach i pojemności wyrażonej w dm3 (litrach) wynosi przeważnie więcej niż określona jako dolna granica wartość tego iloczynu, tj. 50 bar x dm3 jak to reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z 16.07.2002 (Dz. U. 02.120.1021 §1.1 d).


    6 - Wykonawca urządzeń winien posiadać atest Urzędu Dozoru Technicznego bądź klauzulę zgodności ich wykonania wydaną przez UDT zgodnie z Ustawą o Dozorze Technicznym z 21 grudnia 2001 roku (Dz. U. 122 poz. 1321).


    7 - Urządzenia winny też spełniać ogólne wymagania BHP jakimi są: o oświetlenie nie tylko komory roboczej ale i pomieszczeń pomocniczych powinny zapewnić dobrą widoczność w ich wnętrzu, nawet przy dużym jej zapyleniu o dobrze jest wyposażyć komorę w zasilanie awaryjne prądem dla zniwelowania niebezpieczeństwa zaniku prądu w sieci uniemożliwiające oświetlenie wewnątrz komory o oprawy oświetlenia muszą być zabezpieczone przed przypadkowym rozbiciem o oraz osłonięte w taki sposób by nie zagrażać skaleczeniem w wyniku przypadkowego rozbicia tych opraw o nad wejściem do komory roboczej, w trakcie pracy operatora obróbki strumieniowo-ściernej winno palić się czerwone światło ostrzegawcze dla poinformowania o tym osób postronnych o ściany komory roboczej powinny tłumić a nie odbijać ścierniwa, aby chronić pracownika przed odbitym (rykoszetem) strumieniem ścierniwa o przejścia między pomieszczeniami, korytarze i pomieszczenia w komorze muszą zapewniać swobodę poruszania się pracownikom w jej wnętrzu o podłoga i przejścia winna zapobiegać poślizgnięciu, bądź potknięciu się pracownika o komora i obiekty oczyszczane powinny być uziemione, zwłaszcza przy użyciu ścierniw syntetycznych, a szczególnie kulek szklanych dla odprowadzenia mogących się wytworzyć ładunków statycznych powodujących czasem przykre porażenie operatora a w przypadku usuwania z powierzchni oczyszczanej palnych i wybuchowych zanieczyszczeń może doprowadzić do ich wybuchu o sporym udogodnieniem zabezpieczającym operatora obróbki jest wyposażenie go w kask ochronny wyposażony w łączność radiową z osobą asekurującą jego przez wizjer w komorze roboczej o może to ułatwić udzielenie szybkiej pomocy operatorowi w nieprzewidzianych okolicznościach lub podczas wypadku. Takie nowocześnie wyposażone kaski ochronne są produkowane w Polsce.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...