Firma CEFLA oferuje urządzenia do malowania podkładowego przez polewanie Flow-Coating.
Cykl lakierniczy dla produktów wodnych zasadniczo składa się z następujących operacji:
• przygotowanie powierzchni (szlifowanie, lub struganie głowicami „hydro”)
• naniesienie impregnatu (ochrona przed insektami, grzybami, nadanie koloru). Stosuje się tu produkty głęboko wnikające w drewno, elementy muszą zostać kompletnie pokryty impregnatem, aby mógł zostać dobrze wchłonięty. Aplikacja zanurzeniowa lub przez polewanie wielostrumieniowe (Flow-Coating)
• suszenie impregnatu
• naniesienie podkładu (dla lepszego wypełnienia porów).
W praktyce bardzo często te dwie operacje wykonywane są jednocześnie (tzn. nanosi się impregnat gruntujący, nadając jednocześnie pożądany kolor)
• suszenie podkładu• szlifowanie podkładu (poza linią – za wyjątkiem przelotowych linii do malowania okien w elementach)
• malowanie nawierzchniowe. Aplikacja – natrysk ręczny lub automatyczny
• suszenie warstwy nawierzchniowej
Nowoczesna linia do malowania okien
Przedstawiona linia jest linią „kombinowaną”, gdzie jeden tunel służy do suszenia podkładu (1 przejście przez linię) i warstwy nawierzchniowej (drugie przejście). Patrząc na schemat, od lewej do prawej:
1. Strefa zawieszania okien (załadunek linii)
2. kabina z filtrami suchymi (w tym wypadku – z obrotnicą, można też zastosować dwie kabiny ustawione przeciwstawnie, w każdej operator maluje tylko jedną płaszczyznę) do malowania natryskowego ręcznego.
Dla farb wodnych stosuje się kabiny z filtrami suchymi, o dużej zdolności pochłaniania i długim czasie użytkowania (skuteczne działanie z wytrącaniem do 15-16 kg pyłu/mkw powierzchni filtra). Podwójny system filtrujący: filtr wstępny + ostateczny, gwarantujące zawartość cząstek stałych w usuwanym powietrzu poniżej 3 mg/m3. W tego typu linii, kabina ta służy do malowania krótkich serii okien w innych kolorach, zamówień specjalnych itp.
3. Flow-Coating – urządzenie do malowania podkładowego (impregnacji) poprzez wielostrumieniowe polewanie okien, pod niewielkim ciśnieniem. W pierwszym przejściu przez linię zawieszone okna przechodzą przez Flow-Coating, a następnie trafiają bezpośrednio do tunelu suszącego (w tej fazie kabina ręczna i automaty natryskowe nie pracują). Struktura stalowa, ściany z materiału typu polipropylen (nieprzyczepne dla farb wodnych, znakomicie ułatwiające czyszczenie). F/C często montowany jest na kółkach, dzięki czemu ustawiwszy równolegle do siebie dwa tego typu urządzenia można błyskawicznie zmienić kolor (po prostu wypychając z linii jeden F/C i wstawiając w jego miejsce drugi, z gotowym zalanym kolorem). F/C jest urządzeniem typu przelotowego, zapewnia więc bardzo dużą wydajność. Podwójny rząd dyszek (łącznie 60 szt.) oraz wysoko wydajna pompa, zapewniają wysoką jakość malowania. Praca w obiegu zamkniętym, z podwójnym systemem filtrującym (filtr wstępny w zbiorniku + drugi na poborze pompy zapewniają czystość produktu). Łatwa obsługa (dostęp do dyszek od zewnątrz przez uchylne drzwiczki, pobór i usuwanie lakieru odbywa się przez tą samą pompę, która służy do obiegu lakieru – za pomocą otwierania i zamykania odpowiednich zaworów).
Komentarze (0)