Elementy trafiają do pieca.
Metoda pirolizy, inaczej destylacji rozkładowej, opiera się na beztlenowym, termicznym rozkładzie związków organicznych w temperaturze 400-470˚C, jednocześnie w dodatkowej komorze dochodzi do spalania powstałych gazów w temperaturze ok. 900˚C.
W efekcie na zewnątrz zostają uwalniane tylko nieszkodliwe ekologicznie produkty spalania. Co ważne, piroliza nie odkształca i nie zmienia właściwości materiału poddanego temu procesowi. Jest ona procesem wysokotemperaturowym, bezkatalitycznym - katalizator obniża jedynie temperaturę o kilkadziesiąt stopni, więc jest to nieopłacalne w tym przypadku.
Panel sterowania. Na zdjęciu: Robert Skwarek.
Początki działalności przedsiębiorstwa Skwari opierały się na usługach śrutowania i piaskowania. Jednakże po przeanalizowaniu korzyści płynących z technologii destylacji rozkładowej, zakupiono i następnie zainstalowano piec w tej technologii. Pierwszy piec był dość mały i aby zaspokoić potrzeby klientów w niedługim czasie zainstalowano nowe urządzenie firmy Ekotech, które może pomieścić elementy o gabarytach 4,4 na 2,2 na 2,2 metry. Metoda pirolizy jest kilkakrotnie tańsza od mycia chemicznego. Nie wszystkie elementy jednak można oczyszczać termicznie ze względu na niską temperaturę topnienia. Dla elementów wykonanych z aluminium, ze stopów metali ZnAl, magnezu itp. wymagane jest oczyszczanie chemiczne. Metodą chemiczną oczyszcza się także zawieszki agrafkowe - zawierające sprężyny, agrafki sprężynowe. Przedsiębiorstwo posiada w swojej ofercie również metodę czyszczenia chemicznego. Proces ten przeprowadzany jest w ciśnieniowych wannach zanurzeniowych.
Śrutowanie krat.
- W piecach do pirolizy można poddawać obróbce zawiesie, wózki malarskie, kraty, stelaże i inne elementy, które należy poprawić przed ponownym powlekaniem, a także elementy z żywicy i smarów. Rynek zweryfikował nową technologię. Opłacało się. Niedługo zakupimy nowy piec o wymiarach 5 x 2,2 na 2,2 metry, który zamierzamy zakupić ze środków unijnych, zwiększy on nasze możliwości. Tym samym będziemy mogli zagwarantować obsługę tym firmom, które muszą usunąć powłoki z elementów dużych gabarytowo. Zmniejszy się także czas oczekiwania na nasze usługi - mówi Robert Skwarek, właściciel firmy Skwari.
Piec do pirolizy.
Po procesie pirolizy elementy poddane są procesowi śrutowania, piaskowane w kabinie śrutowniczej SciTeex (wymiary kabiny 8m x 4m x 3m) lub ciśnieniowo myte za pomocą urządzeń Karcher. Istnieje także możliwość piaskowania szlaką pomiedziową dużych elementów: naczep tirów czy konstrukcji stalowych.
Aby sprostać kolejnym wymaganiom rynku, zainwestowano w samochody dostawcze, dzięki czemu Skwari może obsługiwać klientów z południowej Polski. Jako uzupełnienie swojej działalności firma posiada nowoczesny park maszynowy do obróbki metalu (prasy, gilotyny, giętarki krawędziowe, walcarki) oraz produkuje zawieszki z mosiądzu, miedzi i innych metali, pokrywane zaś są Plastisolem.Julian Ciesielski
Komentarze (0)