Lakierowanie farbami proszkowymi – bardzo dobra ochrona antykorozyjna
Elementy stalowe montowane w otoczeniu o dużym obciążeniu korozyjnym wymagają szczególnej ochrony. Skuteczną alternatywę dla systemów farb mokrych może stanowić dwuwarstwowy system wymalowywania farbami proszkowymi.
FreiLacke we współpracy z cenioną firmą lakierniczą opracowała 2-warstwowy system proszkowy i dostosowała go do potrzeb produkcji seryjnej tak, że wypełnia wysokie wymogi ochrony antykorozyjnej konstrukcji stalowych.
Podczas opracowywania nowego systemu postanowiono zrezygnować z zastosowania pyłu cynkowego z poniższych względów:
• nie stwierdzono elektrochemicznej, katodowej ochrony antykorozyjnej pyłu cynkowego,
• farby proszkowe zawierające pył cynkowy wykazują niekorzystne właściwości podczas obróbki,
• pył cynkowy zwiększa zużycie urządzeń aplikacyjnych,• grube cząsteczki cynku w podkładzie mogą powodować nieprawidłowości w powierzchni warstwy nawierzchniowej,
• ze względu na większą grubość warstwy pokrywanie farbą proszkową zawierającą pył cynkowy jest droższe.
Lakierowana powierzchnia musi zostać oczyszczona z olejów, tłuszczów, rdzy, zgorzelin, wosków i środków powierzchniowo czynnych. Farba nadaje się do pokrywania stali po obróbce strumieniowo-ściernej, fosforanowaniu żelazowym lub cynkowym, jak również stali ocynkowanej. System składa się z dwóch warstw farby proszkowej nanoszonej przy pomocy pistoletów typu Korona lub Tribo. Grubość każdej z warstw mieści się w zakresie od 60 do 80 mm. Należy tu jednak zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku zastosowania aplikacji Tribo porowatość powłoki jest mniejsza niż w przypadku aplikacji Korona.
Bardzo dobra przyczepność do podłoża i między warstwami
Farba proszkowa podkładowa (PE), wyprodukowana na bazie specjalnie zmodyfikowanej żywicy epoksydowej, jest sieciowana w temp. >160°C (10 min) temperatury obiektu, tworząc powłokę o bardzo dobrych właściwościach mechanicznych i bardzo dobrej przyczepności. Do tworzenia warstwy wierzchniej zastosowano farbę proszkową na bazie żywicy poliestrowej (PP), która jest utwardzana w temperaturze >180°C (10 min) temperatury obiektu. Obie warstwy lakierów zostały do siebie dopasowane, szczególnie pod względem przyczepności pomiędzy podkładem a warstwą nawierzchniową. Obie warstwy mogą być sieciowane zarówno w piecach przelotowych, jak i komorowych. Ich całkowite utwardzenie gwarantuje osiągnięcie odpowiednich: właściwości antykorozyjnych, wytrzymałości na działanie chemikaliów, jak również odporności na promieniowanie UV i wpływ warunków atmosferycznych. Farby PE i PP są stabilne w obiegu również w instalacjach automatycznych.
Komentarze (0)