• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(59)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.05.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 1 z 4

    Nawet stuprocentowe wykorzystanie farb i lakierów wodorozcieńczalnych

    Innowacyjne technologie COOLAC® i DYNFLOW® pozwalają na efektywne wykorzystanie farb i lakierów w procesach technologicznych – wymierne oszczędności i zwrot inwestycji w bardzo krótkim czasie.

    Skąd się wzięła potrzeba stworzenia nowych technologii w dziale wykończenia i zabezpieczenia powierzchni? Na to pytanie należałoby odpowiedzieć w pierwszej kolejności zanim je Państwu zaprezentuję. Na rynku sprzętu do aplikacji lakierów i farb jest cała gama urządzeń, które pracują w mniej lub bardziej efektywny sposób, wykorzystując wyżej wymienione surowce. Pragnę szczególnie skupić swoją uwagę na aplikacji materiałów wodorozcieńczalnych, nieutwardzanych chemicznie, które wypierają nieprzyjazne środowisku produkty oparte na bazie rozpuszczalników organicznych, czyli lakiery nitro, farby chlorokauczukowe, alkidowe, itp. o dużej zawartości VOC.

    727230.jpg

    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    Ręczna malarnia wyposażona w technologię COOLAC®.

    Techniki aplikacji

    Technologie aplikacji ciekłych podzieliłem, ze względu na kryterium efektywności przenoszenia farb i lakierów podczas aplikacji, na detale o nieskomplikowanej budowie, gdzie przetrysk, czy też inaczej mgła lakiernicza (z ang. overspray), stanowi stratę materiałów malarskich i lakierniczych - na następujące techniki aplikacji:

    - Pneumatyka konwencjonalna - straty 50% overspray, do tej pory najbardziej popularna technika aplikacji ze względu na dużą elastyczność zastosowań i niską cenę zakupu urządzeń.

    - Pneumatyka niskociśnieniowa - straty od 25% do 40% overspray, popularna technika aplikacji, bardzo często nie jest stosowana zgonie z zaleceniami nastawów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania; czyli lakiernicy i malarze nie stosują właściwych ciśnień podczas aplikacji, zasilanie urządzeń nie spełnia wymogów przewidzianych dla tych aplikacji.

    Optymalne nastawy i parametry to dostarczenie sprężonego powietrza w ilości od 600 do 900 l/min i praca w zakresie ciśnień od 1, 5 do 2, 5 barów. Podstawowe symbole tych technik aplikacji to HVLP, LVLP, VLP, LP.

    - Hydrodynamika Airless - straty 40% overspray, jest to metoda bardzo szybka i wydajna, popularna w przemyśle; malarze często aplikują farbę z dużej odległości nastawiając sprzęt na wyrost i dzięki temu nie muszą ręką śledzić prostopadle malowanych detali (niektórzy potrafią malować z odległości od 80 do 100 cm!, co ma bezpośrednie przełożenie na większe zużycie farb).

    - Hydrodynamika Airless + powietrze osłonowe (najbardziej znane nazwy to AIRMIX, AIR COMBI, AIR- COAT) - straty od 18% do 22% overspray, jest to technika coraz bardziej doceniana, idealna do malowania i lakierownia przemysłowego stali i drewna. W porównaniu z AIRLESS-em dla malarzy bardziej wymagająca, a dla inwestorów bardziej przyjazna ze względu na oszczędności i jakość wymalowań

    WYDANIE 3(59)/2009