Dalsi użytkownicy zobowiązani są do:
- Przestrzegania wszelkich ograniczeń dotyczących produkcji, wprowadzania do obrotu i stosowania substancji i preparatów, jak określono w załącznikach XVI i XVII.
- Ustosunkowania się do wszystkich decyzji wymagających dalszych informacji podjętych w wyniku przeprowadzenia procesu oceny (obowiązuje jedynie dla substancji zarejestrowanych).
- Stosowania substancji, dla których udzielono zezwolenia, tak jak określono w zezwoleniu (ta informacja powinna znajdować się w karcie charakterystyki pochodzącej od dostawcy) lub wnioskowania o udzielenie zezwolenia na stosowanie substancji wymienionych w załączniku XIV.
- Wprowadzania środków zarządzania ryzykiem określonych w karcie charakterystyki.
- W przypadku otrzymania karty charakterystyki z załączonym scenariuszem narażenia:
- jeżeli zastosowanie występujące u dalszego użytkownika jest objęte scenariuszem narażenia, wprowadzania środków zarządzania ryzykiem jak opisano w scenariuszu narażenia załączonym do karty charakterystyki lub- jeżeli użycie nie jest objęte załącznikiem do karty charakterystyki, wówczas należy poinformować o tym dostawcę (tzn. poinformować go o tym zastosowaniu w celu uzyskania statusu zidentyfikowanego zastosowania) i oczekiwać na kartę charakterystyki ze zaktualizowanym scenariuszem narażenia lub przeprowadzić własną ocenę bezpieczeństwa chemicznego (jeżeli tonaż u dalszego użytkownika > 1 tony rocznie) i powiadomić Agencję.
- Przygotowania i dostarczania kart charakterystyki oraz zalecenia odpowiednich środków zarządzania ryzykiem i załączenia scenariuszy narażania dla zastosowania przez dalszych użytkowników.
- Przygotowania i dostarczenia dalszym użytkownikom i dystrybutorom informacji o substancjach niesklasyfikowanych zgodnie z wymaganiami art. 30.- Przekazywania bezpośrednio do ich dostawców nowych informacji o zagrożeniach powodowanych przez substancję, a także informacji wywołujących wątpliwości co do środków zarządzania ryzykiem określonych w kartach charakterystyki dla określonych zastosowań.
- Przeprowadzania oceny ryzyka i zmniejszania ryzyka wynikającego z występowania jakiegokolwiek czynnika chemicznego w miejscu pracy.
- Ustosunkowania się do wszystkich decyzji wymagających dalszych informacji podjętych w wyniku przeprowadzenia procesu oceny.
- Gromadzenia i przechowywania informacji wymaganych od niego w celu wypełnienia obowiązków wynikających z przepisów rozporządzenia REACH przez okres co najmniej 10 lat od ostatniej daty zastosowania substancji lub preparatu.
Komentarze (0)