• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(33)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.01.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 3 z 5

    Nacięcia dokonywane są w temperaturze powyżej 23oC - wynik lepszy, szczególnie dla powłok termoplastycznych.

    Nacięcia dokonywane są w temperaturze poniżej 23oC - wynik gorszy, szczególnie dla powłok termoplastycznych.

    Metoda odrywowa wg PN-EN ISO 24624.


    Metoda polega na pomiarze siły oderwania od powierzchni przyklejonego uprzednio stempla pomiarowego. Oderwanie następuje w najsłabszym miejscu systemu powłokowego i może zachodzić wewnątrz powłoki lub podłoża (oderwanie kohezyjne) albo pomiędzy składnikami systemu (oderwanie adhezyjne). Stosowane w praktyce aparaty mają napędy: mechaniczny, hydrauliczny, pneumatyczny.

    Wymagane narzędzia i materiały


    Aparat zrywający o dowolnym napędzie, zrywający pionowo od powierzchni przy wzroście naprężenia nie większym niż 1 MPa/s. Norma nie charakteryzuje napędu urządzenia zrywającego.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Cylindry testowe odpowiednie do aparatu o średnicy 20 mm (możliwe również inne średnice) wykonane ze stali, wystarczające wytrzymałe mechanicznie, by nie ulegały odkształceniom podczas testu. Zalecana jest długość stempla powyżej połowy jego średnicy.

    Klej do przyklejania cylindrów do powłoki. Norma podaje, że stosowane są często kleje cyjanoakrylowe, epoksydowe, poliestrowe. Zaznacza jednak, że klej nie może w istotny sposób wpływać na właściwości powłoki (bez podania kryteriów).

    Nóż do odcinania kleju i powłoki dookoła cylindra

    Tablica 2. Zależność mierzonej metodą odrywową (Pull-Off) przyczepności powłok od typu aparatu pomiarowego [ASTM D 4541-02]

    Procedura

    Ocenę powinno się przeprowadzać w temperaturze 23°C przy wilgotności względnej 50% (lub po co najmniej 24 h kondycjonowania w tych warunkach). Ocena może być przeprowadzana w warunkach laboratoryjnych lub w terenie (gdzie dopuszcza się warunki atmosferyczne).

    Naprężenie powinno działać prostopadle do powierzchni i rosnąć z równomierną prędkością nie większą niż 1 MPa/s, tak aby oderwanie nastąpiło w czasie 90s.

    Należy wykonywać dla każdej próbki (miejsca pomiarowego) 3 próby, a dla celów rozjemczych 5 prób (stempli pomiarowych).

    Podłoże nie może ulegać odkształceniom podczas pomiaru. Ogólnie należy naklejać cylindry z obu stron próbki używając urządzenia centrującego. Dla sztywnych podłoży dopuszczalne są pomiary przy użyciu jednego stempla pomiarowego.

    Przed pomiarem należy ustalić grubość badanych powłok.

    Powierzchnia powłoki może być delikatnie przeszlifowana papierem ściernym w celu poprawy przyczepności do stempla.

    W wyniku podaje się wynik naprężenia zrywającego w MPa oraz procentowy udział powierzchni w poszczególnych rodzajach i miejscach zerwań. Należy opisywać wynik wg następujących symboli:

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...