Grubość blachy podłoża może w istotny sposób wpływać na wyniki pomiarów. W przypadku zbyt cienkiej blachy (poniżej 3-5 mm zależnie od aparatu) dochodzi do odkształcania podłoża i zaniżania wyników. Zgodnie z danymi amerykańkimi (ASTM D 4541-02) wykonywanie pomiarów na blasze stalowej o grubości niższej niż 3,2 mm zaniża wyniki.
Temperatura pomiaru może mieć istotny wpływ na wyniki pomiarów. W znacznym stopniu zależy on od rodzaju powłok. Generalnie istnieje tendencja do wzrostu kruchości powłok wraz ze spadkiem temperatury, co może powodować oderwanie kohezyjne w fazie powłoki, szczególnie w przypadku nacinania powłok. W przypadku powłok o niskiej twardości może nastąpić wzrost ich wytrzymałości.
W raporcie z badań należy podać dodatkowo:
Materiał podłoża i obróbkę powierzchni
Sposób nakładania farb i warunki ich schnięciaWarunki kondycjonowania powłok przed badaniem
Grubość powłok, ilość warstw
Temperaturę i wilgotność powietrza
Typ zastosowanego przyrządu, wielkość stempla i rodzaj napędu
Metoda przez nacięcie krzyżowe (krzyż Andrzeja) wg ASTM:D 3359-87
Polega na nacięciu powłok nożem jednoostrzowym (jak przy siatce nacięć) w formie tzw. krzyża Św. Andrzeja (krzyż o kącie 30-45o między ramionami), przy długości nacięcia 40 mm. Następnie nakleja się i zrywa taśmę samoprzylepną.
Metoda jest bardzo wygodna do stosowania w warunkach terenowych i laboratoryjnych. Daje podobne wyniki jak siatka nacięć, lecz skala jest oznaczana odwrotnie.
Metodę można stosować dla wszystkich grubości powłok.
Ocenę podaje się wg następującej skali:
5A - powłoka bardzo dobrze przyczepna. Nie odpada przy nacięciach.4A - nieznaczne odrywanie przy przecięciu lub wzdłuż cięcia
3A - powłoka odrywa się wzdłuż cięcia do 1,6 mm przy skrzyżowaniu linii
2A - powłoka odrywa się wzdłuż cięcia lub do 3,2 mm przy skrzyżowaniu linii
1A - powłoka odrywa się wzdłuż całego nacięcia
0A - powłoka odrywa się również poza nacięciami
Komentarz
Metoda bardzo wygodna. Wyniki i sposób wykonania są podobne do siatki nacięć przy użyciu noża jednoostrzowego na twardym podłożu dla większych grubości powłok (powyżej 250 m), lecz warunki interpretacji wyniku są precyzyjnie opisane.
Metoda ta jest bardzo praktyczna w badaniach terenowych.
Zbliżona metoda, nazywana metodą V jest często stosowana w Anglii i Niemczech.
Pozorna prostota wykonywanych pomiarów sprzyja popełnianiu błędów, które mogą całkowicie wypaczyć wyniki. Konieczne jest szczegółowe przestrzeganie ustaleń normowych, dokładna znajomość sprzętu oraz doświadczenie praktyczne wykonawcy. Metody nacięć dają wyniki orientacyjne. Bardziej obiektywna metoda odrywowa powinna być realizowana przy użyciu certyfikowanych aparatów o napędzie pneumatycznym lub hydraulicznym ze stemplami o średnicy do 20 mm. Aparaty o napędzie mechanicznym nie umożliwiają zachowania wymagań normowych, dają jedynie orientacyjne wyniki i nie powinny być obecnie stosowane.
Jacek Bordziłowski, Agnieszka KrólikowskaInstytut Badawczy Dróg i Mostów, Warszawa
Zespół Zabezpieczeń Antykorozyjnych
Komentarze (0)