Skłonność farby proszkowej do tworzenia pyłowej atmosfery wybuchowej
Prawidłowa ocena ryzyka w trakcie napylania nie jest możliwa bez znajomości parametrów, charakteryzujących zapalność w stanie osiadłym oraz wybuchowość w mieszaninie z powietrzem palnej farby proszkowej. Zagrożenie wybuchem może istnieć, jeżeli rozmiar cząstek farby proszkowej jest poniżej 0,5 mmi, koncentracja w powietrzu przekracza Dolną Granicę Wybuchowości LEL. Dla większości organicznych palnych farb proszkowych przyjmuje się wartość LEL 20 g/m3. Przekroczenie Dolnej Granicy Wybuchowości LEL oznacza, że ilość palnej farby proszkowej w powietrzu znajduje się w Zakresie Wybuchowości.
Nadzorowanie ograniczenia koncentracji farby proszkowej w powietrzu zapewnia, że we wnętrzu kabiny w trakcie napylania nie występuje pyłowa atmosfera wybuchowa. Przyczynami wystąpienia pyłowej atmosfery wybuchowej w trakcie napylania mogą być:
• przerwy w wentylacji mechanicznej,• osadzanie się dużej ilości niezwiązanych warstw farby proszkowej we wnętrzu kabiny (np. na wskutek przypadkowego zawirowania powietrza warstwa farby proszkowej może zostać wzburzona),
• automatyczne cykliczne oczyszczanie materiału filtra w zamkniętym systemie odzysku.
Przeciwdziałanie zagrożeniom wywoływanym obecnością farby proszkowej
Podstawowym celem przeciwdziałania zagrożeniom jest skuteczne ograniczanie nadmiernej emisji palnej farby proszkowej do wnętrza kabiny (np. przez nieszczelności w przewodach do transportu sfluidyzowanej farby proszkowej). Zapewniać to ma jeden z poniższych warunków: koncentracja palnej farby proszkowej w powietrzu w trakcie napylania nie powinna przekraczać wartości Dolnej Granicy Wybuchowości LEL. Dla zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie napylania średnia koncentracja palnej farby proszkowej w powietrzu we wnętrzu kabiny nie powinna przekraczać 50% LEL.
• Jeżeli wartość LEL stosowanej farby proszkowej nie jest określona w jej karcie technologicznej przez producenta, to średnia koncentracja nie powinna przekraczać 10 g/m3.W miejscach występowania otworów technologicznych kabiny kierunek przepływu powietrza powinien być od zewnątrz do wewnątrz (zapobieganie wydostawaniu się farby proszkowej na zewnątrz kabiny). W kabinie napylania takimi otworami są m.in.: wejście i wyjście przedmiotu obrabianego, drzwi dla operatora, okna na oświetlenie, zawieszenia pistoletów do napylania napędzanych automatycznie. Ten warunek powinien być przestrzegany w przypadku jeżeli operator do obsługi ręcznego zestawu do napylania znajduje się na zewnątrz kabiny (patrz na rys. 1). W takim przypadku najważniejszym parametrem dla zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie napylania wydaje się trzymanie pistoletu we wnętrzu kabiny z zachowaniem odległości między wylotem ręcznego pistoletu do napylania a przedmiotem obrabianym. Przyjmuje się ją ±300 mm. W związku z czym pistolet powinien być eksploatowany we wnętrzu kabiny przy czynnej wentylacji mechanicznej.
Komentarze (0)