Rys. 2. Częściowo zamknięta kabina z różnymi zestawami napylania. Średnia prędkość powietrza (mierzona w pionie w każdym otworze kabiny napylania) powinna być przynajmniej 0,4 m/s, a minimalna prędkość powietrza 0,3 m/s.
Granice stref zagrożenia wybuchem są granicami umownymi. W kabinie w trakcie napylania wyszczególnione powinny być dwie strefy zagrożenia wybuchem jak na rys. 2. Strefami tymi są:
• Strefa 20: przestrzeń, w której niebezpieczna pyłowa atmosfera wybuchowa utworzona przez chmurę farby proszkowej w powietrzu jest obecna ciągle lub przez długi okres, albo często, i mogą być formowane warstwy farby proszkowej o nieznanej albo nadmiernej grubości. W instalacji napylania mogą to być następujące miejsca:
• wewnętrzna objętość zamkniętego systemu odzyskiwania farby proszkowej (wnętrze zestawu filtracyjno-wentylacyjnego, jakim może być cyklon, otoczenie materiału filtracyjnego),
• wnętrze instalacji do transportu farby proszkowej (pojemnik przygotowania farby proszkowej),• mała bryła geometryczna między wylotem pistoletu do napylania a powierzchnią przedmiotu obrabianego.
W tym artykule zastosowane oznaczenie na rysunkach strefy 20 jako poz. 2 i oznakowanie tej części przestrzeni kolorem czerwonym.
• Strefa 22: przestrzeń, w której wystąpienie niebezpiecznej pyłowej atmosfery wybuchowej uformowanej przez chmurę farby proszkowej nie jest prawdopodobne w trakcie napylania, ale jeżeli się to zdarzy, to będzie trwać jedynie w bardzo krótkim okresie, lub w którym występuje osiadanie warstw palnej farby proszkowej. Miejsca instalacji napylania, w których które powinny być zaklasyfikowane jako strefa 22:
• wewnętrzna przestrzeń kabiny,
• zewnętrzna przestrzeń w promieniu 1 m od stałych otworów funkcjonalnych kabiny (otwory te w przypadku wadliwego działania systemu wentylacji mogą być źródłem emisji pyłowej atmosfery wybuchowej),
• otoczenie instalacji do transportu farby proszkowej pracującej z nadciśnieniem, która może ulegać rozszczelnieniu, np. połączenia giętkie o słabej wytrzymałości itp.,• otwarte systemy odzyskiwania farby proszkowej,
• składowiska pojemników zawierających farbę proszkową.
Oznaczenie strefy 22 zastosowane na rysunkach umieszczonych w niniejszym artykule to poz. 3 i oznakowanie tej części przestrzeni kolorem niebieskim.
Ochrona zdrowia
Należy przeciwdziałać nadmiernemu wdychaniu farby proszkowej poprzez zastosowanie odpowiednio skutecznej wentylacji mechanicznej – przewietrzanie pionowe. Zapobieganie wdychaniu farby proszkowej poprzez zastosowanie wentylacji mechanicznej musi być tak dobrane, aby już podczas projektowania kabiny uwzględnić następujące założenia dotyczące kierunku strumienia powietrza i odpowiednie procedury służące nakładaniu powłoki:
Komentarze (0)