Gdy mówimy o aplikacji lakieru dla wykończenia drewna (mebli) mamy na myśli dwie główne funkcje, jakie spełniają produkty chemiczne:
Ochronna: nałożenie warstwy podkładowej lakieru działa „do wewnątrz” zamykając pory drewna, zaś warstwa nawierzchniowa daje efekt skierowany „na zewnątrz” – zapobiega absorpcji wilgoci itp., daje odporność na ścieranie, zabezpiecza przed mikrobami, grzybami, promieniowaniem słonecznym UV itp.
Uszlachetniająca: dla drewna litego i fornirów stosowane są bejce podkreślające kolor, bezbarwne lakiery polepszają i uwidaczniają walory estetyczne. Z drugiej strony, lakiery kryjące nakładane na produkty typu MDF i płyta wiórowa “maskują” charakterystyczną strukturę płyty; dodatkowo umożliwiają (np. przez technologię nadruku) imitowanie usłojenia naturalnego drewna.
Różne wymagania, różne maszyny
Powyższe funkcje związane są oczywiście z lakierami, które posiadają bardzo różnorodne kompozycje chemiczne; stąd też m.in. pojawia się potrzeba istnienia licznych typów maszyn będących w stanie nakładać różnorodne produkty lakiernicze. Poza tym, wymagania przemysłu meblowego różnią się pomiędzy poszczególnymi zakładami produkcyjnymi, zarówno, jeśli chodzi o jakość, ilość, design, elastyczność i gamę produkcji – jest to kolejny powód, dla którego pojawiła się na rynku potrzeba zróżnicowanych maszyn i instalacji do lakierowania i suszenia powłok lakierniczych. Ta sama zmienność produktów lakierniczych dotyczy nie tylko aplikacji, ale nawet w większym stopniu, suszenia powłok lakierniczych: i tak suszarki do lakierów różnią się znacznie od siebie w zależności od stosowanych lakierów. Jeśli mówić tylko o elementach płaskich i profilowych (pomijając elementy bryłowe) to w funkcji stosowanych lakierów można stosować suszarki przelotowe liniowe, tunele wózkowe, suszarnie wielopółkowe (z różnymi typami półek), suszarki promiennikowe UV i suszarki z zastosowaniem promieniowania IR (o różnej mocy i z różnymi typami lamp) i inne.
UV 2000
W ostatnim czasie normy dotyczące ochrony środowiska są coraz bardziej zaostrzane, co skutkuje rozwojem technologii opartych na produktach wodnych (oraz produktach typu UV, o wysokim udziale ciał stałych).
Także w lakierowaniu mebli bardzo wyraźnie widać coraz większy udział systemów opartych na zastosowaniu lakierów wodnych i wodnych UV, suszonych w suszarkach tunelowych.
I tak przykładowa linia lakiernicza składa się z następujących głównych urządzeń:
Komentarze (0)